Prema dogovoru Beograda i Prištine postignutom u Briselu, predviđeno je da se danas specijalne kosovske policijske snage, istovremeno sa srpskim barikadama, povuku sa administrativnih prelaza Jarinje i Brnjak, a velika kolona sa pripadnicima KFOR-a pristigla je na administrativne prelaze Jarinje i Brnjak.
Prva vozila pripadnika Kfora zauzeli su položaje specijalne policije Rosu, piše Kosovo Onlajn.
Na Jarinje je pristiglo pet vozila poljskih pripadnika Kfora. Pripadnici Rosu spakovani čekaju znak za pokret. Očekuje se pojačanje vojnicima Kfora, a onda povlačenje kosovske policije.
Pripadnici specijalne kosovske policije bi uskoro trebalo da napuste Jarinje i vrate se južno od Ibra.
Osim povlačenja pripadnika Rosu očekuje se i odlazak okupljenih građana i teške mehanizacije koja je iskorišćena za blokadu.
Na Brnjaku je sat vremena nakon Jarinja oslobođena jedna saobraćajna traka iz pravca Zubinog Potoka ka tom prelazu.
Reč je o levoj strani puta iz pravca Zubinog Potoka ka prelazu Brnjak, a pripadnici Rosu su saopštili Kforu da imaju naređenja da se ne povlače dok se ceo put ne očisti.
Helikopter nadleće prostor iznad administrativnih prelaza.
Prethodno su prištinski specijalci na Jarinju su spakovali rančeve, pokupili smeće i formirali kolonu vozila za polazak, a su Srbi su pomerili kamione kako bi oslobodili jednu saobraćajnu traku puta Jarinje – Kosovska Mitrovica.
Slična je situacija i na administrativnom prelazu Brnjak, gde su takođe pristigli vojnici Kfora.
Povlačenje specijalnih policijskih snaga i barikada trebalo bi da se završi najkasnije do 16.00 sati.
Misija KFOR-a predvođena NATO počela je danas da preduzima korake kako bi podržala sprovođenje nedavno postignutog dogovora o deeskalaciji i poboljšanju situacije na severu Kosova, koji su postigli Beograd i Prištine u okviru dijaloga pod okriljem EU.
U saopštenju KFOR navodi da je već intenzivirao patrole duž glavnih saobraćajnica na kojim su postavljenje blokade i rasporedila jedinice na prelazima Jarinje i Brnjak.
Od ovog vikenda i naredne dve nedelje, KFOR će održavati snažno i odlučno prisustvo u toj oblasti, u skladu sa pomenutim aranžmanom i u skladu sa svojim mandatom koji proizlazi iz Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine, s ciljem da se obezbedi sigurno i zaštićeno okruženje i sloboda kretanja za sve zajednice koje žive na Kosovu, kaže se u saopštenju.
KFOR navodi da su aktivnosti međunarodnih snaga na KiM odgovor na razvoj događaja na severu Kosova proteklih dana.