Kako je Zapadna Morava udružila gradove u njenom slivu

Kako je Zapadna Morava udružila gradove u njenom slivu

26/11/2019

Autor: 

Info Press

Izvor: Ekapija

Foto: Info Press

Prošlo je pet godina od velikih poplava koje su pogodile Srbiju. Stalna konferencija gradova i opština pokrenula je niz inicijativa udruživanja vlasti na lokalu kao opomenu na ta dešavanja, pa je u Srbiji 17 opština u slivu jedne reke potpuno umreženo i kompaktno.

Gradovi Kraljevo, Čačak, Kruševac, Užice, Novi Pazar i opštine Vrnjačka Banja, Trstenik, Knić, Ivanjica, Arilje, Kosjerić, Gornji Milanovac, Raška, Požega, Lučani, Čajetina i Tutin pripadaju slivu Zapadne Morave i Protokolom o saradnji su povezane i jedinstvene. Osim Protokola u slivu Zapadne Morave potpisani su i protokoli o saradnji u slivu Kolubare, Velike Morave i gornjeg Dunava, a sada je u planu izrada posebne aplikacije za dobijanje pravovremenih upozorenja i informacija o rizicima, postupcima i planovima zaštite i spasavanja. Očekuje se da početkom 2020. platforma sliva Zapadne Morave bude otvorena i dostupna za sve.

Najveći sporazum i najjači primer međuopštinske saradnje je Sporazum koji se odnosi na više od 11.000 km2, sa više od 800.000 stanovnika. To je sliv Zapadne Morave koji je i strateški važan položaj, jer kroz ovo područje prolazi mreža međunarodnih saobraćajnih pravaca.

Takođe, u narednom periodu, Vlada Republike Srbije, planira da realizuje niz projekata vezanih za izgradnju mreže autoputeva, kao i vazdušnog i železničkog saobraćaja.

“Ovim projektima će se omogućiti brži i sigurniji pristup svim znamenitostima, koje pored turističkog i privrednog značaja, predstavljaju i određenu kulturno-istorijsku, odnosno duhovnu vrednost Srbije, poput Studenice, zaštićene od Uneska, Žiče, Ovačarsko-Kablarskih manastira, Sopoćana, Petrove crkve. O značaju Kopaonika, Golije, Zlatibora, banja nepotrebno je i govoriti, jer oni predstavljaju, kako izvor posebnih lepota i vrednosti, tako i “motor” za razvoj ove regije”, kaže Zdravko Maksimović iz Civilne zaštite opštine Kraljevo navodeći da se novi infrastrukturni objekti, odnosno mere, mogu videti svuda gde je uspostavljena saradnja.

Tu su “nikli” nasipi, uređena rečna korita, otporna infrastruktura, nove tehnologije i oprema, a trenutno se realizuje projekat izgradnje minihidroakumualcija na teritoriji grada Kraljeva (Žička reka).

“Ove hidroakumulacije su višenamenske i trebalo bi da posluže u cilju smanjenja rizika od pojave šumskih požara, bujičnih poplava, kao i u slučajevima pojave suše. Plan je da se ovakvi sistemi izgrade gde god je to potrebno, na teritorijama ostalih jedinica lokalne samouprave”, kaže Maksimović.

U narednom periodu, očekuje se da i ostale lokalne samouprave pristupe istoj ili sličnoj saradnji, a sve u cilju zajedničkih aktivnosti u procesima smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama. Tako je od ukupno 10 rečnih slivova u Srbiji, pet već obuhvaćeno kroz Protokole o saradnji, a predstoji i druga faza u kojoj će kroz ovaj vid međuopštinske saradnje biti obuhvaćeno preostalih pet slivova.

Uoči izborne Skupštine, sumirajući rezultate prethodne godine u Stalnoj konferenciji gradova i opština koja je, uz UNDP i Kancelariju za upravljanje javnim ulaganjima, bila glavni inicijator ovakve vrste saradnje navode da je njihov prioritet da odgovore što bolje na potrebe građana, smanje rizik eventualnih elementarnih nepogoda i drugih opasnosti, ali i u situacijama kada vanredne okolnosti nameću nova pravila i drugačije reagovanje.

“Umrеžаvаnjе i еfеktivnа mеđuоpštinskа sаrаdnjа u cilјu оdrživоg rаzvоја su pоtrеbа i nеminоvnоst. Nоrmаtivnа rеšеnjа i u zаkоnu i u spоrаzumimа kојi ćе rеgulisаti udruživаnjе lokalne samouprave u slivоvе nе оbеzbеđuјu аutоmаtski i dоbru prаksu. Nајvаžniја је istinskа funkciоnаlоst, оdnоsnо primеnа prоpisа u prаksi. А оnа pоčivа nа оbučеnim, stručnim, priprеmlјеnim, svеsnim, prеdаnim i pоsvеćеnim pојеdincimа”, kažu u Stalnoj konferenciji opština i gradova.

Krajem decembra 2018. potpisan je Sporazum o saradnji u slivu Drine između opština na tom području.

“Ovo je peti potpisani Protokol u Srbiji, ali ono što je novo jeste da je reka Drina međunarodna reka i da teče kroz tri zemlje (Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju). U narednom periodu planiramo da iniciramo potpisivanje međunarodnog sporazuma između Srbije i Bosne i Hercegovine, tačnije, gradova i opština u toj regiji. Očekuje se da će se ova dobra praksa u bliskoj budućnosti “preliti” i na druge međunarodne reke, poput Save i Dunava”, navode u SKGO.

KRALJEVO DOBAR PRIMER BORBE PROTIV POPLAVA

“Najbolji primer merljivosti efekata ove međuopštinske saradnje predstavlja iskustvo iz poplava 2014. godine, odnosno 2016. Štete na teritoriji grada Kraljeva su 2014. bile oko 7 mil EUR, dok su istog inteziteta poplave, samo dve godine kasnije, nanele štete od oko milion evra. Zahvaljujući prethodno ostvarenoj međuopštinskoj saradnji, brzoj i efikasnoj komunikaciji imali smo jasnu sliku o događajima koji će nastupiti kada je izlivanje Zapadne Morave u pitanju. Uspeli smo šest sati pre poplava da evakuišemo kompletno plavno područje i znatno smanjimo štetu. U odnosu na “pasivnu” ulogu u vremenu neposredno pre 2014. u identičnom scenariju kasnije imali smo “proaktivnu” ulogu koja je dovela do drastičnih ušteda, ali i ostavljanje utiska dobre i efikasne uprave”, kaže Zdravko Maksimović iz civilne zaštite opštine Kraljevo.

, ,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Kako je Zapadna Morava udružila gradove u njenom slivu". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

OBELEŽENA GODIŠNJICA EKSPLOZIJE U TREZORIMA

Svake godine, pa tako i ove, obeležena je 83 godišnjica tragično nastradalim radnicima i građanima u Fabrici oružja i municije 22. novembra 1941. godine

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Veče frule „Duša frularskih priča“

U organizaciji Muzičkog društva „Srpski Zlatoust“ i pod pokroviteljstvom Gradskog kulturnog centra i grada Užica, po treći put će biti organizovano tradicionalno veče frule pod nazivom „Duša frularskih priča“. U okviru bogatog muzičkog… […]

Brend  ,,Plodovi  Srbije” uskoro  bogatiji  za  api  centar

Brend  ,,Plodovi Srbije” čije  je  sedište  u  selu  Ježevica kod  Čačka  uskoro  će  postati  bogatiji  za  api  centar .  Izgradnja  prve  sertifikovane  api  komore  je  pri   kraju ,  a ponosna  vlasnica brenda  Danijela … […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
83

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Kako je Zapadna Morava udružila gradove u njenom slivu

26/11/2019
Autor:
Info Press
Izvor: Ekapija
Foto: Info Press

Prošlo je pet godina od velikih poplava koje su pogodile Srbiju. Stalna konferencija gradova i opština pokrenula je niz inicijativa udruživanja vlasti na lokalu kao opomenu na ta dešavanja, pa je u Srbiji 17 opština u slivu jedne reke potpuno umreženo i kompaktno.

Gradovi Kraljevo, Čačak, Kruševac, Užice, Novi Pazar i opštine Vrnjačka Banja, Trstenik, Knić, Ivanjica, Arilje, Kosjerić, Gornji Milanovac, Raška, Požega, Lučani, Čajetina i Tutin pripadaju slivu Zapadne Morave i Protokolom o saradnji su povezane i jedinstvene. Osim Protokola u slivu Zapadne Morave potpisani su i protokoli o saradnji u slivu Kolubare, Velike Morave i gornjeg Dunava, a sada je u planu izrada posebne aplikacije za dobijanje pravovremenih upozorenja i informacija o rizicima, postupcima i planovima zaštite i spasavanja. Očekuje se da početkom 2020. platforma sliva Zapadne Morave bude otvorena i dostupna za sve.

Najveći sporazum i najjači primer međuopštinske saradnje je Sporazum koji se odnosi na više od 11.000 km2, sa više od 800.000 stanovnika. To je sliv Zapadne Morave koji je i strateški važan položaj, jer kroz ovo područje prolazi mreža međunarodnih saobraćajnih pravaca.

Takođe, u narednom periodu, Vlada Republike Srbije, planira da realizuje niz projekata vezanih za izgradnju mreže autoputeva, kao i vazdušnog i železničkog saobraćaja.

“Ovim projektima će se omogućiti brži i sigurniji pristup svim znamenitostima, koje pored turističkog i privrednog značaja, predstavljaju i određenu kulturno-istorijsku, odnosno duhovnu vrednost Srbije, poput Studenice, zaštićene od Uneska, Žiče, Ovačarsko-Kablarskih manastira, Sopoćana, Petrove crkve. O značaju Kopaonika, Golije, Zlatibora, banja nepotrebno je i govoriti, jer oni predstavljaju, kako izvor posebnih lepota i vrednosti, tako i “motor” za razvoj ove regije”, kaže Zdravko Maksimović iz Civilne zaštite opštine Kraljevo navodeći da se novi infrastrukturni objekti, odnosno mere, mogu videti svuda gde je uspostavljena saradnja.

Tu su “nikli” nasipi, uređena rečna korita, otporna infrastruktura, nove tehnologije i oprema, a trenutno se realizuje projekat izgradnje minihidroakumualcija na teritoriji grada Kraljeva (Žička reka).

“Ove hidroakumulacije su višenamenske i trebalo bi da posluže u cilju smanjenja rizika od pojave šumskih požara, bujičnih poplava, kao i u slučajevima pojave suše. Plan je da se ovakvi sistemi izgrade gde god je to potrebno, na teritorijama ostalih jedinica lokalne samouprave”, kaže Maksimović.

U narednom periodu, očekuje se da i ostale lokalne samouprave pristupe istoj ili sličnoj saradnji, a sve u cilju zajedničkih aktivnosti u procesima smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama. Tako je od ukupno 10 rečnih slivova u Srbiji, pet već obuhvaćeno kroz Protokole o saradnji, a predstoji i druga faza u kojoj će kroz ovaj vid međuopštinske saradnje biti obuhvaćeno preostalih pet slivova.

Uoči izborne Skupštine, sumirajući rezultate prethodne godine u Stalnoj konferenciji gradova i opština koja je, uz UNDP i Kancelariju za upravljanje javnim ulaganjima, bila glavni inicijator ovakve vrste saradnje navode da je njihov prioritet da odgovore što bolje na potrebe građana, smanje rizik eventualnih elementarnih nepogoda i drugih opasnosti, ali i u situacijama kada vanredne okolnosti nameću nova pravila i drugačije reagovanje.

“Umrеžаvаnjе i еfеktivnа mеđuоpštinskа sаrаdnjа u cilјu оdrživоg rаzvоја su pоtrеbа i nеminоvnоst. Nоrmаtivnа rеšеnjа i u zаkоnu i u spоrаzumimа kојi ćе rеgulisаti udruživаnjе lokalne samouprave u slivоvе nе оbеzbеđuјu аutоmаtski i dоbru prаksu. Nајvаžniја је istinskа funkciоnаlоst, оdnоsnо primеnа prоpisа u prаksi. А оnа pоčivа nа оbučеnim, stručnim, priprеmlјеnim, svеsnim, prеdаnim i pоsvеćеnim pојеdincimа”, kažu u Stalnoj konferenciji opština i gradova.

Krajem decembra 2018. potpisan je Sporazum o saradnji u slivu Drine između opština na tom području.

“Ovo je peti potpisani Protokol u Srbiji, ali ono što je novo jeste da je reka Drina međunarodna reka i da teče kroz tri zemlje (Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju). U narednom periodu planiramo da iniciramo potpisivanje međunarodnog sporazuma između Srbije i Bosne i Hercegovine, tačnije, gradova i opština u toj regiji. Očekuje se da će se ova dobra praksa u bliskoj budućnosti “preliti” i na druge međunarodne reke, poput Save i Dunava”, navode u SKGO.

KRALJEVO DOBAR PRIMER BORBE PROTIV POPLAVA

“Najbolji primer merljivosti efekata ove međuopštinske saradnje predstavlja iskustvo iz poplava 2014. godine, odnosno 2016. Štete na teritoriji grada Kraljeva su 2014. bile oko 7 mil EUR, dok su istog inteziteta poplave, samo dve godine kasnije, nanele štete od oko milion evra. Zahvaljujući prethodno ostvarenoj međuopštinskoj saradnji, brzoj i efikasnoj komunikaciji imali smo jasnu sliku o događajima koji će nastupiti kada je izlivanje Zapadne Morave u pitanju. Uspeli smo šest sati pre poplava da evakuišemo kompletno plavno područje i znatno smanjimo štetu. U odnosu na “pasivnu” ulogu u vremenu neposredno pre 2014. u identičnom scenariju kasnije imali smo “proaktivnu” ulogu koja je dovela do drastičnih ušteda, ali i ostavljanje utiska dobre i efikasne uprave”, kaže Zdravko Maksimović iz civilne zaštite opštine Kraljevo.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Kako je Zapadna Morava udružila gradove u njenom slivu". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

OBELEŽENA GODIŠNJICA EKSPLOZIJE U TREZORIMA

Svake godine, pa tako i ove, obeležena je 83 godišnjica tragično nastradalim radnicima i građanima u Fabrici oružja i municije 22. novembra 1941. godine

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up