Premijerka Ana Brnabić najavila je da će od utorka, dakle od večeras, ukoliko to bude neophodno, uvesti policijski čas, zbog nepoštovanja upozorenja nadležnih o zabrani kretanja, u cilju sprečavanja širenja zaraze korona virusa.
Šta je policijski čas i šta on predstavlja?
Policijski čas se odnosi na vreme u kome se od građana zahteva da ostanu u svojim domovima.
Policijski čas se uvodi kao mera zabrane kretanja građanima posle određenog vremena. Nekad se to odnosi na sate u toku dana, a nekad na zabranu kretanja nakon 20 odnosno 22h, pa do ranih jutarnjih časova.
Po pravilu se proglašava kao deo seta mera vanrednog stanja i reč je o meri koja se preduzima uglavnom kada je ratno stanje, kada su poplave, da se spreči pljačkanje domova.
Takođe je mera kojom države staju na put demonstracijama, pobunama i građanskim nemirima. Ukoliko se osoba nađe na ulici u toku policijskog časa preti joj kazna zbog kršenja naredbe.
Brnabić je najavila da će kazne za nepoštovanje izolacije iznositi do 150.000 dinara, te da “ne žele da zatvaraju građane”, ali nije pojasnila da li bi iste mere važile i nakon proglašenja policijskog časa ili bi izlazak na ulice posle određenog vremena značio pritvor.
– Molim vas za samodisciplinu, posebno starije sugrađane, nemojte izlaziti napolje. Nemojte nas terati da uvodimo policijski čas i da izvodimo vojsku i policiju na ulice i u potpunosti zabranimo slobodu kretanja – upozorila je juče premijerka zbog situacije na ulicama tokom dana koji je usledio posle proglašenja vanrednog stanja u Srbiji.
Manila već uvela policijski čas
U Manili, glavnom gradu Filipina je zbog virusa korona 13. marta uveden policijski čas. Milionima ljudi naređeno je da tokom dana ne napuštaju domove osim odlaska na posao ili hitnih slučajeva.
Prvobitno su mere koje je predsednik Rodrigo Dutrete objavio izazvale konfuziju, ali su u međuvremenu pojašnjene. One između ostalog uključuju i susupenziju unutrašnjeg kopnenog vazdušnog i pomorskog saobraćaja ka regionu i iz regiona prestonice u kom živi više od 12 miliona ljudi.
Zabranjeni su koncerti, druga velika okupljanja, a zatvaranje škola na svim nivoima produženo je za još mesec dana.
Beligija razmatra uvođenje
Nakon što je broj zaraženih u Belgiji prešao 1000, a broj žrtva Covid-19 se popeo na 10, vlasti su pozvane da pojačaju mere u cilju efikasnijeg zaustavljanja širenje koronavirusa među građanima.
Lider jedne od najsnažnijih belgijskih partija, Nove flamanske Alijanse, Bart de Vever pozvao je federalnu vladu da zabrani okupljanja više od 10 osoba i da uvede potpunu zabranu kretanja nakon 22 časa.
U Nju Džersiju Nacionalna garda izlazi na ulice
Guverner savezne američke države Nju Džersi Fil Marfi pozvao je građane da ostanu kod kuće posle 20 časova, potpisao izvršnu naredbu kojom se ograničava poslovanje određenih preduzeća i mobilisao pripadnike Nacionalne garde kako bi pomogli u sprovođenju mera za sprečavanje širenja korona virusa.
– Snažno se obeshrabruju sva kretanja koja nisu neophodna i nisu hitna, počevši od večeras, od 20 časova do 5 sati ujutru, svakog dana. Ovo će ostati na snazi u doglednoj budućnosti. Želimo da svi budu kod kuće, a ne napolju – rekao je Marfi.
On je naglasio da to ne znači eksplicitno uvođenje policijskog časa.
Kako bi eventualno uvođenje policijskog časa izgledalo, još uvek nije poznato, kao ni to da li bi na ulicama red o tome kada i da li se izlazi sprovodila uniformisana ili lica u civilu.
Vanredno stanje i pooštrene mere u Srbiji od 15. marta
U Srbiji je na snazi vanredno stanje od 15. marta zbog sprečavanja širenja korona virusa. Odluku je posle sastanaka sa službama bezbednosti i predstavnika državnih institucija saopštio predsednik Aleksandar Vučić.
Odluka je stupila na snagu pošto je saopštena, a od 16. marta u Srbiji je obustavljen rad predškolskih, školskih i visokoškolskih ustanova koje neće raditi do daljnjeg.
Od juče je dodat i novi set mera pa je od danas stupila na snagu i odluka o zatvaranju šaltera Uprave za upravne poslove. Šalteri MUP-a neće raditi dok je u toku vanredno stanje, a sva istekla dokumenta biće važeća dok traje odluka.
Na današnjoj sednici vlade donete su nove, pooštrene mere koje se odnose na ograničavanje okupljanja na otvorenom i u zatvorenom prostoru, distanci između lica.
Takođe u u cilju predostrožnosti, pooštrena je mera koja se odnosi na zabranu izvoza lekova koji se nalaze na teritoriji naše zemlje. Iz istih razloga, pored suncokretovog ulja, od danas je zabranjen je i izvoz suncokreta u ljusci i poluprerađenog ulja.