Pandemija koronavirusa poremetila je mnoge planove pa i one studentske. Da li će i kada svi oni koji su upisali fakultete u inostranstvu moći da otputuju, pod kojim uslovima i da li studenti zbog trenutne situacije odustaju od studija u inostranstvu?
Sreću u nesreći da se pre zatvaranja granica vrati u Srbiju, imala je studentkinja Mia Mijović, koja je pauzu između semestara na Univerzitetu Oksford iskoristila da poseti porodicu. Planirani povratak u London neplanirano je blokirala korona, pa će kraj školske godine, po svemu sudeći, dočekati kod kuće.
“Ne znamo još uvek nikakve detalje o povratku s obzirom da je datum kada treba da se vratimo i dalje neki oktobar, to je jako neizvesno, sve zavisi kako će se situacija odvijati. Ja sam optimistična i nadam se da neće biti nekih velikih problema i da ćemo moći samo da kupimo kartu i da odemo. Nastavu su nam za ovaj semestar koji je trebalo da počne negde krajem aprila i da traje do kraja juna organizovali onlajn”, priča Mia Mijović studentkinja druge godine inženjerstva na Univerzitetu Oksford.
Posebnu onlajn nastavu za svoje učenike, organizovala je Matematička gimanzija, čiji đaci, poput Mije, svake godine odlaze na najbolje svetske univerzitete. Ove godine, tome se nada najmanje desetak učenika.
“Oni su zapravo prijemne ispite već polagali. Neki od njih su to uradili jesenas, a neki su radili u januaru i februaru tako da su procesi prijemnih ispita završeni samo se čeka konačna selekcija i da li su dobili stipendiju. Ti svetski univerziteti im nisu dali nikakvu povratnu informaciju jer ni oni nisu sigurni kako će se razvijati uopšte zdravstvena situacija širom sveta. Tako da su onda isto zabrinuti kako će studije izgledati i u Srbiji i u svetu, to zapravo niko ne zna da im kaže”, navodi direktorka Matematičke gimanzije Mirjana Katić.
Da razloga za brigu nema, tvrde u licenciranom centru za školovanje u inostranstvu koji najviše brucoša povezuje sa fakultetima u Zapadnoj Evropi. Očekuju da će prijave za vize, smeštaj i avionske karte početi na leto.
“Pregovaramo sa Univerzitetima iz Italije i Engleske jer te dve zemlje su najviše pogođene, oni još uvek razmišljaju da li će početi prvi semestar onlajn, da li će početi od septembra, postoji opcija da se krene i od kraja oktobra sa prvim semestrom onlajn. Vidimo kako se situacija menja iz nedelje u nedelju kako kriza opada tako da mi verujemo da će školska godina početi normalno i da će studenti otići na studije i da će sve zemlje to da isprate osim Amerike koja je ogromna država u kojoj je kriza na sredini i tamo mislimo da će biti onlajn prvi semestar”, izjavila je Ana Marija Marinković direktorka “Ino edukacije”.
Uprkos pandemiji, interesovanje za studije u inostranstvu ne opada. Očekuje se, međutim, da će studenti u narednom periodu češće birati zemlje bliže Srbiji, a da će studiranje u prekookenaskim zemljama možda ipak sačekati bolje dane.