Na raskršću Panonske nizije i Karpata, smeštena je južnobanatska varošica Bela Crkva, mesto sa najviše voda u Vojvodini ili Vojvođanska Venecija, kako je posetioci rado nazivaju. Dve reke i čak sedam veštačkih jezera predstavljaju vodene oaze i najveću turističku atrakciju ovog mesta.
Svako od jezera poseduje neku svoju specifičnu čar; neko dolazi zbog uređenih plaža i kupanja, neko radi provoda i dobre zabave, pecaroši zbog riba od „dva metra“, surferi i jedriličari zbog vetra za kojim večito čeznu.
„Postoje jezera sa urbanim plažama koja su pogodna za različite letnje sadržaje, ali i ona sa neurbanizovanim plažama za one koji žele da se osame i izvuku iz gužve“, kaže Novica Jovanović, direktor Turističke organizacije Bele Crkve.
Zbog sve većeg interesovanja, poslednjih godina oko jezera je niklo četrdesetak privatnih vila za izdavanje apartmana. Mnoge od njih nude potpunu privatnost. Za ljubitelje vodenih sportova belocrkvanska jezera su pravo mesto za uživanje, a ovde će imati priliku i da nauče da rone.
„Tokom letnje sezone turisti se mogu upoznati sa našim jezerima i ko god da dođe, bez obzira na to da li ima licencu ili ne, možemo mu obezbediti intro zaron uz kratku obuku od par sati tako da se svako može oprobati, a tokom jula organizujemo kurs gde svako može dobiti prvu ronilačku zvezdu i na taj način može roniti svuda u svetu“, objašnjava Marko Lazarević, član opštinskog veća za sport i član ronilačkog kluba KPA „Bela Crkva“.
Tamo gde je Dunav širok kao more
Bela Crkva pažljivo je ušuškana na mestu gde se prepliću bujna vegetacija, plodna zemlja i „evropska Sahara“ – Deliblatska peščara, pa mogućnosti za aktivan odmor ima napretek.
„Ranac na leđa, bicikl i u Belu Crkvu – da vidite reku Neru, jedinu planinsku reku u Vojvodini, da koračate kroz nju, da vidite Dunav koji je ovde širok kao more, ja ga zovem kapijom istorije jer je na tom mestu prvi put car Trajan prešao Dunav, da vidite čuvena Zagajička brda, da vidite Deliblatsku peščaru i to deo koji je najlepši u Beloj Crkvi, sve vas to čeka ovde“, nabraja turizmolog Milan Belobabić.
Ovde će uživati i eko-turisti jer okolina Bele Crkve obiluje netaknutom prirodom i zaštićenim predelima, a jedno od njih je Labudovo okno.
Najveća kolonija labudova u Srbiji
U pitanju je jedno od najvažnijih zimovališta za ptice selice u Evropi. Ovde tokom godine boravi čak 270 ptičjih vrsta od kojih su mnoge zaštićene i strogo zaštićene. Ovde se može videti i najveća kolonija labudova u Srbiji, ali i najveća kolonija lasta bregunica u Evropi.
Još jedna specifičnost vezana za ovo mesto jeste činjenica da je u neposrednoj blizini Labudovog okna Dunav najširi u svom toku od izvora pa do ušća, a širina ovde iznosi sedam kilometara.
Ova varošica, osim po prirodnom bogatstvu i jezerima, prepoznatljiva je i po najdužoj karnevalskoj tradiciji u zemlji. Belocrkvanski karneval održava se još od 1828. godine, a evropska štampa svojevremeno je pisala kako je posle Kanskog, Venecijanskog karnevala i onog u Monte Karlu, Belocrkvanski karneval najpoznatiji u Evropi. Održava se svake godine u junu i označava početak sezone kupanja.