Održavanje većih manifestacija u našoj zemlji, kao što su Egzit, Sabor trubača u Guči, Bir fest, prati i pojačana kontrola saobraćajne policije, pre svega nivoa alkohola u krvi kod vozača. Zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Boban Milinković kaže za RTS da su vozači naviknuti da ne mogu izaći iz Guče, a da ne budu testirani na alkohol.
Održavanje većih manifestacija u našoj zemlji, kao što su Egzit, Sabor trubača u Guči, Bir fest, prati i pojačana kontrola saobraćajne policije, pre svega nivoa alkohola u krvi kod vozača.
Jun, jul i avgust odneli su mnogo života na putevima u Srbiji, pa je prevencija postala imperativ za sve nas.
Statistika pokazuje da je najviše saobraćajnih nezgoda u nedelji kada se održava Sabor trubača u Guči.
Boban Milinković, zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da je avgust statistički izuzetno težak mesec kada je u pitanju bezbednost saobraćaja jer je turistička sezona u jeku.
Početak avgusta je karakterističan po tome što se vraćaju oni koji su otišli u julu na odmor, a odlaze oni koji koriste odmor u avgustu.
Što se tiče Sabora u Guči, Milinković kaže da se tradicionalno obezbeđuje na isti način i to daje rezultate.
Ističe da su vozači naviknuti da ne mogu izaći iz Guče a da ne budu testirani na alkohol, samo naivni i optimistični budu zatačeni pod dejstvom alkohola. Tokom Sabora 2007. godine bilo je 600 pa i 700 onih koji su vozili pod dejstvom alkohola, ali sada se taj broj smanjuje. Samo 100 ili 200 vozača bude isključeno iz saobraćaja.
Patrole policije su odmah pored održavanja manifestacije. “Kada odlazite u Guču, prolazite pored dva ili tri policijska punkta i vidite da će vas sačekati policajci kada se vraćate”, rekao je zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije.
Podseća da je poslednja teška nesreća vezana za Guču bila pre 15 godina. Policijska uprava u Čačku u toj nedelji beleži namanji broj saobraćajnih nezgoda.
Milinković kaže da je za vikend devojka (1993) izgubila život u nesreći koju je izazavo vozač pod dejstvom alkohola. Broj poginulih zbog vozača pod dejstvom alkohola kod nas kreće se oko 20 procenata, nijedna država to nije uspela da iskoreni.
Saobraćajna policija preduzima sve mere da što više tih vozača isključi iz saobraćaja pre nego što dođe do nezgode.
“Mora malo da se stvori svest o tome koliko je to opasno i tokom avgusta će biti kampanje da pokušamo preventivno da delujemo. Nije velika stvar odrediti jednog iz društva koji neće da pije. Posledice koje mogu da se dogode u vozilu u kome se nalaze pet mladih ljudi su stravične ako je vozač pod dejstvom alkohola. Iz godine u godinu to se smanjuje to sa 120 poginulih od pre nekoliko godina, sada je broj oko 100 poginulih pod dejstvom alkohola”, ukazao je Milinković.
Svakog vikenda patrole saobraćajne policije sprovode kontrole. Milinković je rekao da je od početka godine više od 23.000 vozača isključno iz saobraćaja, od početka godine 900 vozača pod dejstvom droge je isključno.
Oko 4.000 na godišnjem nivou učestvuje u saobraćajnim nezgodama pod dejstvoma alkohola. Svest građana je suviše niska, kaže Milinković.
MUP i Agencija za bezbednost saobraćaja sprovode kampanju tokom leta – vozi odmoran, velika su zadržavanja na granicama, intenzivirano je prisustvo policije na putevima na Koridoru 10. Poručuje da je neophodno strpljenje i što češće pravljene pauza.
Ako ste u tranzitu ne možete voziti pet sati bez pauze, umor čini svoje, on se pokaže kao gori od alkohola pri velikim vrućinama, rekao je Milinković.
Jednostavno ako ste proveli na naplatnoj stanici pola sata to nemojte nadoknaditi brzom vožnjom, strpljenje pre svega da se zdravi vratimo sa godišnjeg odmora, apeluje on.
Milinković kaže da je mali procenat prekoračenja brzine na auto-putevima – presretači su tokom jula otkrili 5.000 prekoračenja na auto-putu. Brine što su pre dva dana dva vozača bila u ekstremnim prekoračenjima i pod dejstvom alkohola.
“Kolege koje rade na presretačima sprečile su tokom jula nekoliko saobraćajnih nesreća sa poginulim licima, tako što su ih isključili iz saobraćaja”, kaže Milinković.
Danas je saobraćajna policija počela akciju pojačane kontrole brzine kretanja. Akcija traje sedam dana, koriste se radari (stacionarni i ručni) i presretači.
Ukazuje da je tokom akcije u aprilu otkriveno 24.000 prekršaja prekoračenja brzine za sedam dana.
I građani moraju da povedu računa o poštovanju propisa, svaki građanin ne može imati svog policajca.
Milinković kaže da, za razliku od prethodnih godina, kroz škole i kroz kampanju Pažljivko, ove godine imamo dodatak: Agencija za bezbenost je sprovela obuku službenika za kontrolu propisnog prevoza dece.
Pored toga što će policijski službenici od septembra biti u zonama škola – akcenat će biti na propisnom prevoženju dece. Uprkos svim aktivnostima u prethodnom periodu, učenici nižih razreda su najugroženiji putnici.
“Nemamo drugog načina, samo polovina roditelja propisno prevozi decu i taj procenat mora da se poveća da deca ne bi stradala”, zaključio je Milinković.