Od početka pandemije u Srbiji je registrovano 1.892.187 slučajeva koronavirusa, a testirana su 8.670.454 uzorka. Od posledica zaraze preminulo je 14.958 osoba. Procenat smrtnosti je 0.79 odsto, objavljeno je na sajtu covid19.rs.
Prema poslednjim podacima u Zlatiborskom okrugu je još 60 lica pozitivno na kovid 19.
Najviše novozaraženih je u Užicu 18, Sjenici 10, Čajetini 8, Priboju i Prijepolju po 6, Arilju 4, Bajinoj Bašti 3, Kosjeriću i Novoj Varoši po 2 i Požegi 1.
U kovid bolnicama i stacionarima nalazi se 166 pacijenata, od toga 7 na respiratorima.
Na lečenje je prethodnog dana primljeno 12, a otpušteno 23 pacijenta.
U svim kovid ambulantama bilo je 749 pregleda.
Prema poslednjem izveštaju Zavoda za javno zdravlje, u Mačvanskom okrugu je registrovano još 137 pozitivnih na koronavirus
Najviše novozaraženih je u Šapcu 62, Loznici 37, Bogatiću 15, Vladimircima 6, Koceljevi 4, Krupnju 9, Ljuboviji 3 i Malom Zvorniku jedan.
Aktivno obolelih u Okrugu je 2.980, u Šapcu 1.643 osoba.
Radno vreme kovid ambulanti u Srbiji od danas će biti skraćeno i radiće od 7 do 17 časova, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Napominje se da će noćna kovid ambulanta u Železniku u Beogradu biti ukinuta od sutra, 24. februara.
Iz Ministarstva poručuju i da će Gradski zavod za plućne bolesti u Beogradu do petka biti u kovid sistemu, posle čega će se izvršiti dezinfekcija, a od ponedeljka, 28. februara, ponovo će biti otvoren za ne-kovid pacijente.
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije, na kovid 19 testirane su 314 osobe sa teritorije Pčinjskog okruga. Analize su pokazale da su 74 osobe zaražene koronavirusom.
Od tog broja 37 je iz Vranja, 16 iz Bujanovca, šest iz Preševa, pet iz Vladičinog Hana, po četiri iz Bosilegrada i Trgovišta i dvoje iz Surdulice.
U kovid ambulanti ATD u Vranju tokom jučerašnjeg dana obavljeno je 211 pregleda, od toga je 58 prvih.
U kovid bolnicama smeštena su 62 pacijenta, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok su 43 na kiseoniku. Tokom proteklog dana na bolničko lečenje primljena su četiri pacijenta, a otpušteno sedam.
Epidemijska slika nešto je bolja, smanjen je broj novozaraženih i redovi ispred kovid ambulanti su nešto manji, ali je broj preminulih i dalje visok.
Prema poslednjem preseku, koronavirus je potvrđen kod još 4.591 osobe, od 19.294 testirana uzorka. Od posledica zaraze preminula su 54 pacijenta.
Na bolničkom lečenju je 3.541 pacijent, od kojih je 132 na respiratoru.
Epidemiolog Predrag Kon kaže za RTS da podaci ukazuju da se intenzitet virusa smanjuje.
“Što se tiče broja preminulih, uočava se da sporije ide opadanje. To je logično jer dosta se produžilo lečenje. Ljudi su na početku, kada nije bilo mogućnosti lečenja u potpunosti, za kraće vreme umirali kada su imali tešku formu, sada borba za život duže traje. I to smanjenje ćemo videti u narednom periodu”, naglašava Kon.
Naglašava da Srbija ne može da se poredi sa zemljama koje imaju visoku stopu vakcinacije i ističe da će zbog toga “ova agonija kod nas duže trajati”.
Ističe da omikron nije isključivo blaga bolest i da za starije, nevakcinisane i one koji imaju pridružene bolesti može da bude smrtonosan. Kaže da i dalje postoji opasnost od delta soja, iako je omikron trenutno dominantan u Srbiji.
Prof. dr Radmilo Janković ocenjuje da idemo ka smirivanju epidemijske situacije i nadi da ćemo živeti sasvim normalno na proleće i leto.
“Mislim da kovid 19 više neće biti karantinska bolest, da neće biti obavezno tesiranje i mere će biti sve blaže i blaže”, napominje Janković.