Institut za voćarstvo u Čačku juče je proslavio Svetog Trufuna, praznik voćara i vinogradara. Ova ustanova slavu je dočekala sa dobrim rezultatita u poslovanju. Nedavno je uspešno završen projekat Krioplam i odmah se ušlo u novi koji se odnosi na autohtone genotipove trešnje i višnje i ispitivanje njihovog genetičkog potencijala u promenjenim klimatskim uslovima. Stručnjaci Instituta radiće na ovom istraživanju u naredne tri godine.
Uz napomenu da Institut tradicionalno proslavlja Svetog Trifuna , zaštitnika voćara i vinogradara , domaćin slave Boris Rilak poručio je voćarima da ne odustaju od onoga što su započeli i u skladu sa svojim kapacitetima i mogućnostima proširuju preradu i proizvodnju voća. Novina kaže on nema. Tradicionalno šljiva je voćna vrsta koja je tražena u svakom vremenskom periodu, voće po kome je čačanski Institut poznat svuda u svetu.Osim šljive i malina postaje sve traženija.
Sveti Trifun prilika je i za podsećanje na nekadašnje čačansko vinogorje. Danas je broj vinograda jako mali , kaže Darko Jevremović , direktor Instituta , Međtim, i u ovoj oblasti postoji pomak i želja da se Čačak ponovo vrati na mapu vinogradarskih rejona. Doktor Jevremević , koji će biti domaćin slave Instituta za voćarstvo sledeće godine , zaključuje da manje padavina poslednjih godina pogoduje vinovoj lozi , pa je i to jedan od razloga za veliko interesovanje za podizanje vinograda . Ponovo se očekuje procvat vinogorja, pa možda i proizvodnja nekog vina iz čačnskog kraja, kaže Jevremović .