Na graničnim prelazima i dalje su kilometarske kolonele građana koji žele da se vrate u zemlju. Uz to u zemlju se još ulazi i putem aviosaobraćaja, sleteo je avion iz Hurgade i Istanbula. Svi putnici biće upućeni, zavisno iz koje zemlje dolaze, u kućnu samoizolaciju rekla je za RTS zamenica direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević.
Kada je u pitanju kućna samoizolacija postoji više kategorija. U prvoj kategoriji su građani koji su došli iz inostranstva i zavisno iz koje zemlje dolaze u samoizolaciji će provesti 14 ili 28 dana.
“Druga kategorija su oni koji su bili u kontaktu sa nekim ko ima dijagnostikovan virus a nemaju simtome. I treća su oni kojima je dijagostikovan virus ali za koje nema potrebe da budu hospitalizovani”, rekla je Kisić Tapavčević.
Različite su i vrste nadzora i provera onih koji su u kućnoj samoizolaciji.
“Ako su na kućnom lečenju proverava se da li postoje uslovi da budu odvojeni, da li ima higijenskih uslova. Sanitarna inspekcija i policija proveravaju one koji su doputovali. Sve zakonske odredbe treba shvatiti kao nešto što je najbolje za sve nas i svi oni koji su prekršili ove mere treba da znaju da su najzarazniji upravo oni koji još nemaju simtome. Ako im nije stalo do zdravlja svih nas onda treba da vode računa o sebi i bližnjima”, istakla je zamenica direktora Instituta “Batut”.
Bojevi se iz dana u dan povećavaju i moguće je da će biti angažovani i lekari u penziji i studenti medicine. Kada je reč o tome šta samoizolacija podrazumeva to pre svega znači da ljudi koji se nalaze u samoizolaciji ne treba da napuštaju prostorije u kojima borave.
“Nema izlaženja do prodavnice, kod prijatelja, komšija. Samoizolacija znači da ne izlazite iz prostorije u kojoj boraviti, treba najrigoroznije shvatiti mere bez obzira što možda ne vide njihov smisao ako se osećaju dobro. Ali to je dobro i za njih i za sve nas”, naglasila je Kisić Tapavčević.
Savet za sve građane je da se prvenstveno pridržavaju mera lične higijene i držanja distance u odnosu na druge.
“Mere lične higijene, redovno pranje ruku snižava rizik za 80 odsto kao i provetravanje. Iako deluje banalno te mere puno znače. Izloženost u bliskogm kontaktu je kada ste bar dvadeste minuta sa nekim ko je zaražen na manje od dva metra”, rekla je za RTS zamenica direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević.