Vinogradarstvo i vinarstvo u Srbiji imaju velike mogućnosti, sa godišnjom stopom rasta izvoza oko 20 odsto. Ova godina, bila je puna poteškoća, od nepovoljnih vremenskih uslova, do smanjene prodaje zbog koronavirusa.
Vinogradari iz Topole, koju nazivaju i srpskom Toskanom, ipak su zadovoljni sezonom. Miholjsko leto popravilo je stanje uz nešto manji prinos, kvalitet grožđa je izuzetno dobar.
Na plantažama u topolskom kraju skidaju se poslednji grozdovi stonih i vinskih sorti grožđa. Zrna su upila svaki zrak sunca, pa su krupna i slatka.
Berači kažu da je bilo naporno ali da se na vreme sve uradilo. Jedan berač u proseku može da ubere od 500 do 700 kilograma grižđa za dan.
“Grožđe je ekstra, lepog kvaliteta, slatko prelepo”, kaže jedan od berača.
Da bi bilo tako, potrebno je mnogo rada, ulaganja i brige o svakom čokotu. Dimitrijevići se generacijama bave vinogradarstvom. Zadovoljni su i rodom i otkupnom cenom i do sto dinara za kilogram.
“Imamo oko tri hektara vinograda, nove zasade podižemo, nešto malo vinskih sorti, stone sorte takođe, jer one su u suštini najzahvalnije pošto je plasman dobar”, objašnjava Jovan Dimitrijević iz Vinča, poznatog voćarskog sela nadomak Topole.
Vinske sorte grožđa su kvalitetne, uglavnom su obrane i prerađene, pa su pune bačve. Međutim pandemija je otežala plasman.
“Vinarija Aleksandrović je u prošlosti do kovida izvozila 25 procenata svoje proizvodnje. Domaće tržište se još dobro drži, normalno umanjena je prodaja za nekih tridesetak posto”, objašnjava Božidar Aleksandrović vlasnik vinarije “Aleksandrović” iz Vinče.
I dok vino čeka bolje dane, uz podsticaje države i izdvajanja lokalnih samouprava, sektor vinogradarstva i vinarstva nastavlja da raste. Zato je Topola, utrostručila budžet za poljoprivredu.
“Po onim podacima koje mi imamo iz 2011.na teritoriji opštine Topola, bilo je zasađeno oko 470 hektara pod vinovom lozom. Trenutno, oko 1.000 hektara već sada, jer na teritotiji opštine trenutno imamo 13 vinarija”, kaže član Veća za poljoprivredu Opštine Topola Moma Vasiljević.
I dražava je usvojila prvu Strategiju razvoja vinarstva i vinogradarstva sa ulaganjem od 300 miliona evra do 2030.
Namera je da domaća vina u svetu postanu još prepoznatljivija. Baš “Trijumfom” iz Vinče, vinom koje je proglašeno najboljim na Balkanu – Srbija je trijumfovala na takmičenju u Bugarskoj.