Gradonačelnik Čačka, Milun Todorović objavio je danas na zvaničnoj FB stranici da se sastao sa državnim zvaničnicima i razgovarao o problemima ugostitelja.
“Nakon otvorenog i iskrenog razgovora, sa predstavnicima čačanskih ugostitelja, koji su mi se obratili sa molbom za tumačenje odredbi Uredbe o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti COVID – 19, održao sam sastanke sa državnim zvaničnicima, sa ogromnom željom da zajednički dođemo do modela koji bi bio prihvatljiv, u uslovima veoma teške epidemiološke situacije.
Grad Čačak je svestan složene situacije u kojoj se nalazi delatnost ugostiteljstva, kao i još neke preduzetničke delatnosti. Mere Kriznog štaba nisu u ingerenciji Grada, ali smo učinili sve da život i rad u našem gradu, funkcionišu u ovom teškom vremenu. Uz veliko razumevanje nadležnih , došli smo do rešenja koje je jedino moguće u ovom trenutku.
Generalni sekretarijat Vlade, dao je mišljenje o primeni ove Uredbe i preporuka Kriznog štaba, u kome stoji da šalterska prodaja hrane i pića, u tom smislu, ne spada u oblast ugostiteljstva, koja obuhvataju prodaju hrane i pića (restorani, kafići, barovi, klubovi, splavovi, šalteri i kiosci za prodaju hrane i pića i sl.)
Napomena je da se MORAJU poštovati sve druge preventivne, epidemiološke mere, kao i da restoran mora biti zatvoren za rad sa strankama U NEPOSREDNOM KONTAKTU. Deo objekta u kojem se sedi i poslužuje, MORA BITI ZATVOREN, a deo objekta koji ima šalter za direktnu, neposrednu predaju hrane kupcu, može raditi.
Ukoliko je delatnost takva da podrazumeva usluživanje, tako što će kupci/korisnici boraviti duže vremena (duže od 15 minuta), u zatvorenom prostoru, bez maski i na odstojanju od minimum 1,5 metra, onda je takav objekat NEBEZBEDAN.
Bitan činilac je sigurnost i bezbednost pružanja usluga, odnosno obavljanja privredne i druge delatnosti (misli se na knjižare, cvećare, prodaju farbarske i gvožđarske robe i sl.)
Ove mere stupaju na snagu odmah.”, navodi se u saopštenju.