Posle Tare i Studenice, lovište Zlatar je treći lokalitet u Srbiji gde se, u okviru projekta Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, vrši naseljavanje jelena. O jelenima, preseljenim iz Bačkog Monoštora u zlatarske šume, brine novovaroško lovačko udruženje „Kozomor“.
Prvih dana po preseljenju jeleni su išli samo uz ogradu prihvatilišta tražeći izlaz. Posle četvoromesečne pažnje tokom prilagođavanja, lovočuvari su im, kao u bajci, zrnevljem kukuruza utrli put od hranilišta do slobode u zlatarskim šumama.
U međuvremenu, evropski jeleni pristigli iz ravnice osetili su svu surovost planinske klime, dok su im novi domaćini, lovci iz udruženja „Kozomor“, razbijali led na izvorima, donosili hranu, brinuli o tek oteljenoj košuti.
„Taj jedan od krupnijih jelena kad smo ulazili unutra, uz samu ogradu, došao je do nas na nekih metar i po, dva, i jasnim škrgutanjem zubima dao do znanja da je on sad tu dominantan, da je on glava prihvatilišta“, kaže Darko Živković iz Nove Varoši.
Alfa mužjak, na čelu krda od šest jelena, pet košuta i jednog mladunčeta, od puštanja iz prihvatilišta u Seništima, boravi uglavnom u ataru sela Rutoše, Bakina bara i Brezna, pokazuju satelitski snimci, ali javljaju i meštani koji se takođe navikavaju na njih jer će u narednih pet godina svake godine stizati, najpre u prihvatilište, novih dvadesetak grla.
„Da se zapati ta populacija jelenske divljači, da bude stabilna i da se u nekom periodu, od sedam, osam, deset godina, zavisno od populacije i od uspeha ponovnog naseljavanja, dozvoli neki sanitarni odstrel ili neko krupnije grlo. Odnosno, jeleni treba praktično da zauzmu ovu teritoriju i da se razvije lovni turizam“, naglašava Slobodan Ljubojević koordinator projekta.
Do tada zabranjen je lov jelenske divljači, koja se ovih dana sprema za period parenja – čuvenu riku jelena.