Od početka pandemije u Srbiji je zabeleženo 1.806.086 slučajeva koronavirusa, među 8.414.160 testiranih uzoraka. Preminulo je 14.171 ljudi. Procenat smrtnosti je 0,78.
U srpskim sredinama na KiM zabeležena su 54 nova slučaja infekcije koronavirusom među testiranih 127 osoba. Trenutno je 887 aktivnih slučajeva, saopšteno je u prvom ovogodišnjem izveštaju Kriznog štaba u Kosovskoj Mitrovici.
Novoobolele osobe su iz Kosovske Mitrovice i Gračanice po 15, Leposavića 10, Prilužja – 7, Zvečana – 5 , Štrpca i Zubinog Potoka po jedna.
Ukupno obolelih u srpskim sredinama od izbijanja epidemije je 10.475.
Od poslednjeg izveštavanja nema preminulih, a od izbijanja epidemije od posledica kovida 19 preminulo je 206 osoba.
Tokom jučerašnjeg dana, u kovid ambulantama užičkog Zdravstvenog centra obavljeno je 1.465 pregleda, a 24 pacijenta su upućena na bolničko lečenje.
Iz bolnice je otpušteno 25 osoba, dok je na dnevnoj terapiji 101 pacijent.
Ukupno hospitalizovanih u bolnicama je 282, među njima je devetoro na respiratoru, od kojih sedmoro u Užicu i dvoje u prijepoljskoj bolnici.
U kovid bolnicama Zdravstvenog centra Vranje hospitalizovan je 101 pacijent, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok je 58 na kiseoniku.
Tokom proteklog dana na bolničko lečenje primljeno je sedam pacijenata, a otpušteno pet.
U kovid ambulanti u Vranju tokom jučerašnjeg dana obavljena su 402 pregleda, od kojih je 137 prvih. Takođe, urađena su 144 antigenska i 9 pi-si-ar testova.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović izjavio je da aktuelne mere za sprečavanje širenja koronavirusa moraju da ostanu na snazi i dodao da nema potrebe za uvođenjem novih pravila.
Tiodorović je za Blic rekao da još uvek ne postoje jasne studije i potpuni uvid u omikron, a ni u novu stelt verziju, te da je teško prognozirati da li će se pandemija završiti do juna ili do kraja godine.
“Kratko je vreme da se može zaključivati bilo šta posebno, ali ipak možda možemo reći da sa ovim sojevima ulazimo u neku završnicu”, rekao je Tiodorović.
Navodi da će korona vremenom postati endemska pojava, što znači da neće biti opasna za neke ljude, napominjujući da moraju biti na oprezu svi kojima je imunitet u padu.
Ukazao je da ne postoje neke bitne razlike između stelta i originalnog omikrona i dodao da kod većine ljudi dominiraju lakše kliničke slike.
“Dominiraju lakše kliničke slike, mnogi to prebole na nogama ili čak prođe sa nekom lakšom kliničkom slikom u kućnim uslovima”, kaže Tiodorović.
Sa druge strane, ističe Tiodorović, kod hroničnih bolesnika može doći do komplikacija, što se, kaže, vidi po broju umrlih na dnevnom nivou.
“Moramo voditi računa o ljudima koji imaju hronična oboljenja, o tome mladi treba da razmišljaju kako ih ne bi zarazili”, rekao je Tiodorović.
Virusolog Milanko Šekler je za RTS rekao je da podvrsta omikrona neopravdano dobila naziv “stelt” (engl. stealth – potajno), jer je njeno dijagnostifikovanje vrlo jednostavno.
“Problem je što se ova vrsta teško razlikuje od delte pi-si-ar tehnikom, kojom je do sada mogla da se odvoji starija verzija omikrona. Ova današnja ne može da se odvoji, ne može lako da se razlikuje da li je omikron ili delta”, objasnio je Šekler.
Ističe da se, uprkos velikom broju pacijenata u bolnicama, pokazalo da omikron soj nije ni mutant ni Frankenštajn, koji će nas sve pobiti.
U Vojnoj bolnici Karaburma više nema slobodnih mesta. Danima koliko prime, toliko i opuste pacijenata.
“Situacija je takva da sve ono što u toku dana otpustimo, toliko pacijenata i primimo. Veliki je pritisak i na jedinicu intenzivne nege. Ovaj talas se neće meriti po broju novozaraženih pacijenata, ovaj talas će se pamtiti i meriti po broju onih koji su hospitalizovani, onih koji su u jedinici intenzivne nege i nažalost po broju preminulih”, ističe Udovičić.
Navodi da je od početka talasa u toj bolnici uglavno starija populacija – prosek godina je preko 70.
“To zahteva zaista velike napore medicinskog kadra oko nege ovih pacijenata”, dodao je Udovičić.