Od početka pandemije, u Srbiji su registrovana 1.949.953 slučaja koronavirusa, a testirano je 8.989.852 ljudi. Do sada je od posledica ove infekcije preminulo 15.647 osoba. Procenat smrtnosti je 0,80.
Na svim odeljenjima u okviru Opšte bolnice Čačak, koja su pretvorena u kovid odeljenja, hospitalizovana su četiri pacijenta. U respiratornom centru nema pacijenata.
U protekla 24 časa bio je jedan prijem, a otpusta pacijenata nije bilo.
Od 191 uzorka iz Čačka pozitivnih je 16, iz Gornjeg Milanovca od 78 uzoraka pozitivna su četiri, iz Lučana od 22 uzorka pozitivnih je sedam i iz Ivanjice od 30 uzoraka pozitivna su dva. Ukupno 29 pozitivnih od 321 uzorka.
Tokom jučerašnjeg dana vakcinisano je 13 osoba, od toga tri osobe primile su drugu dozu vakcine, tri su primile treću dozu vakcine i sedam je primilo četvrtu dozu vakcine.
Za poslednja 24 časa u prijemno-trijažnoj ambulanti Opšte bolnice Čačak, sa simptomima i znacima kovid infekcije bilo je 10 pregleda, od čega je sedam prvih pregleda.
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije, na kovid 19 testirano je 228 osoba sa teritorije Pčinjskog okruga. Analize su pokazale da je 28 lica zaraženo koronavirusom.
Od tog broja po 8 je iz Vranja i Surdulice, 6 iz Bujanovca, 3 iz Vladičinog Hana, 2 iz Bosilegrada i jedan iz Trgovišta.
u Vranju u kovid ambulanti ATD tokom jučerašnjeg dana obavljeno su 54 pregleda, od toga 38 prvih.
U kovid bolnici hospitalizovano je 12 pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok je 7 na kiseoniku. Tokom proteklog dana na bolničko lečenje primljen je jedan pacijent.
Na Dečjoj klinici Kliničko-bolničkog centra “Dr Dragiša Mišović” nalazi se 16 kovid pacijenata, a najmlađi pacijenti su prevremeno rođeni blizanci od tri meseca.
Noćas su bila dva prijema, a svakodnevno dolaze deca, najčešće iz unutrašnjosti, jer su sada sve mogućnosti hospitalizacije kovid pacijenata usmerene u Dečju kliniku.
Kod dece koja su preležala infekciju koronavirusa javljaju se dve različite kategorije post-kovida ili produženih kovid sindroma.
“Postkovid sindrom je ozbiljnije stanje i kod dece se javlja retko, nakon četiri do šest nedelje kod one dece koja su preležala asiptomatski ili blago simptomaski kovid. To je jedno teško opšte stanje sa visokom temperaturom, sa profuznim povraćanjima, glavoboljom, visokom temeperaturom, malaksalošću i to prepoznajemo kao teškog pedijatrijskog pacijenta”, rekla je za Tanjug dr Olivera Ostojić, načelnica Dečje klinike Kliničko-bolničkog centra “Dr Dragiša Mišović”.
“Produženi kovid, o kojem slušamo mnogo kod odraslih, kod dece se ređe javlja kao produženi kašalj, umor i pad koncentracije. Postkovid sindrom se zove još i multisistemski inflomatorni sindrom – MISC, i to je jedino od najtežih pedijatrijskih stanja koje podrazumeva intenzivno lečenje i terapiju. Dobro je da se javlja u manjem broju slučajeva, a oni koji su imali, dobro su reagovali na terapiju i izlečeni su”, rekla je Ostojićeva.