Od početka pandemije u Srbiji su ukupno testirane 7.372.174 osobe, a kod 1.334.994 registrovan je koronavirus. Preminulo je 12.867 obolelih, a procenat smrtnosti je 0,96. odsto, objavljeno je na sajtu covid19.rs.
Koronavirusom je u Pčinjskom okrugu zaraženo još 77 lica od testiranih 355, poslednji su podaci Gradskog štaba za vanredne situacije.
Najviše novoinficiranih 52 je iz Vranja, 14 iz Surdulice, 6 iz Vladičinog Hana, po 2 iz Bosilegrada i Preševa i jedan iz Trgovišta.
U kovid bolnicama hospitalizovano je 15 pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok ih je sedmoro na kiseoniku.
Na bolničko lečenje primljena su dva pacijenta a otpusta nije bilo.
Jedna osoba je preminula od posledica kovida 19 u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji, a zabeleženo je još 66 novoinficiranih, među testirane 144, saopšteno je iz Kriznog štaba u Kosovskoj Mitrovici.
Od izbijanja epidemije život je od kovida 19 izgubilo 195 ljudi. Novopreminula osoba je iz Kosovske Mitrovice.
Novooboleli su iz Kosovske Mitrovice 31, Leposavića 14, Zvečana 13, Zubinog Potoka 7 i Gračanice 1.
Ukupno obolelih u srpskim sredinama od izbijanja epidemije je 8.475 a aktivnih je 179 slučajeva.
Sve je više pacijenta ispred kovid ambulante u Šapcu a neki pacijenti su došli još u šest časova.
U kovid bolnici na lečenju je 29 pacijenata, a izjednačen je broj prijema i otpusta.
Jasmina Stanković, direktorka Doma zdravlja ”Dr Draga Ljočić” u Šapcu izjavila je da se u kovid ambulantu uglavnom javljaju građani uzrasta od 20 do 30 godina, koji daju podatke o tome da su imali praznična okupljanja.
Istakla je i da su to uglavnom nevakcinisani građani.
“Pacijenti se za zada javljaju sa lakšom kliničkom slikom – to su jeza, groznica, bolovi u mišićima, curenje iz nisa, kijavica kašalj. Ne žale se na simptome koji su bili u prethodnim talasima, gubitak čula ukusa i mirisa”, objasnila je Stankovićeva.
Savetuje građanima da se što pre jave u kovid ambulantu, jer, kako je ukazala, mnogi kažu da to nije kovid već prehlada.
Zbog toga je, naglasila je, veoma važno da se jave u kovid ambulantu da bi lekar na osnovu pregleda dao terapiju kao i zbog antivirusnih lekova koji se daju u prvih tri do pet dana.
Takođe, objasnila je i da u slučajevima razlikovanja od gripa, sada svaku respiratornu infekciju dok se ne dokaže da je kovid, tumače kao suspektnu na kovid.
U Mačvanskom okrugu je i veoma malo interesovanje za vakcinaciju, na punktu se dnevno da manje od sto doza vakcine.
Prema poslednjem preseku, u Srbiji je registrovano 7.539 slučajeva koronavirusa od 22.193 testirana uzorka. Od posledica kovida preminulo je još 17 osoba.
Velike su gužve ispred kovid ambulanti, uglavnom su to mladi. Mnoge ambulante produžile su radno vreme do 22 časa. U kovid sistem vraćaju se pojedine bolnice.
Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” skratio je trajanja karantina u kućnim uslovima za bliske kontakte pozitivnih osoba sa 14 na 10 dana.
Zvaničnici Svetske zdravstvene organizacije poručuju da zasad deluje da omikron dovodi do lakše kliničke slike, ali da se ne može kategorisati kao blago oboljenje.