U poslednja 24 časa preminule su još dve osobe od koronavirusa, dok je zaraženo još 95 osoba.
Testirane su 8.432 osobe.
Na respiratorima je 41 pacijent.
Ukupno je od početka epidemije preminulo 718 ljudi.
Epidemiolog Predrag Kon rekao je da je epidemiološka situacija u Srbiji još nesigurna, jer je virus prisutan i velika je osetljivost populacije.
“Situacija je povoljnija nego što je bila, ali je malo verovatno da ćemo se spustiti na nulu. Beograd je u jednom danu imao sedam potvrđenih slučajeva, što je najmanje od 1. juna kada je imao četiri novozaražena”, rekao je Kon.
Govoreći o početku školske godine i to što je virus pojavio kod jednog učenika u školi, on je rekao da će virus sigurno ući u škole, da tu nema zablude, jer virus niko nije zaustavio. On je naveo da je ceo razred i učiteljica prešli na onlajn nastavu i da to neće imati posledice po ostale učenike u razredu, jer su deca nosila maske, poštovali ostale mere zaštite.
***
Za jesen su obezbeđene dovoljne količine svih lekova koji se koriste u lečenju kovid 19, kaže direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić i dodaje da su nabavljene dovoljne količine antivirusnih lekova protiv sezonskog gripa.
***
U Srbiji se smiruje epidemiološka situacija, ocenio je danas direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Marijan Ivanuša, koji kaže da je u našoj zemlji tokom borbe protiv korona virusa mnogo toga urađeno dobro. Direktor Kancelarije SZO u Srbiji je rekao za RTS da je, kada je reč o situaciji sa korona virusom u Evropi, najbolje pogledati koliko ima novoobolelih na 100.000 stanovnika u poslednjih 14 dana.
“Situacija je trenutno najozbiljnija u Izraelu, Moldaviji i Španiji, a ako pogledamo malo šire, onda u tu grupu ulaze i zemlje iz komšiluka – Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Rumunija i Severna Makedonija, a među njima je i Francuska”, rekao je Ivanuša.
***
Udruženje pedijatara Srbije ocenilo je danas da je odluka o polasku u školu ispravna i istakli da je potreban poseban oprez u ostvarivanju prava na obrazovanje dece obolele od hroničnih bolesti i dece sa smetnjama u razvoju i potrebu za individualizovanim pristupom u ovim grupama.
Korist pohađanja nastave višestruko prevazilazi rizike epidemije u aktuelnom trenutku, posebno ukoliko je moguće u potpunosti ostvariti mere prevencije oličene u Uputstvu o merama zaštite zdravlja učenika i zaposlenih za osnovne i srednje škole, koje je usvojio Krizni štab, piše u saopštenju ovog Udruženja.
***
U Ivanjici je ukinuta vanredna situacija proglašena 2. jula zbog epidemije koronavirusa. Tu odluku doneo je opštinski štab za vanredne situacije nakon sagledavanja epidemiološke situacije, koja je, prema oceni ovog tela mnogo bolja.
Ugostiteljski i trgovinski objekti će i dalje raditi po preporuci republičkog Kriznog štaba.