Epidemiolog dr Branislav Tiodorović rekao je danas da ćemo pravi pik korona virusa u Srbiji imati najverovatnije za pet, šest dana.
Mislim da ovaj pik koji se pominje nije baš pravi pik. Mi ćemo pravi pik imati u celoj Srbiji, pa i u Nišu verovatno za pet, šest dana, iz prostog razloga što merimo šta se dešavalo, od utakmica, skupova koji su bili organizovani, dakle rođendana, svadbi, žurki, a toga je bilo mnogo. Onda morate da merite vreme inkubacije, najčešće od sedam do deset dana, i do maksimum 14 dana. Tek kad to prođe, a to ne možemo reći pre kraja nedelje, onda možemo da odahnemo. Na sreću nije bilo ničega, ali može biti pika ponovnog – naveo je Tiodorović.
Jutrošnji podatak iz Kliničkog centra, navodi, deluje umirujuće.
– Trenutno u KC imamo 61 pacijenta koji je sa pozitivnim nalazom, što ne znači da nismo i noćas imali nekog ko je došao na pregled za koga će se tek utvrditi da li je kovid pozitivan. Dece nema već nekoliko dana koja su kovid pozitivna. Imamo četvoro na respiratorima, što je podatak koju odavno nismo imali, uvek se taj broj kretao do devet ili dvocifrenog preko deset – istakao je Tiodorović.
“U Vranju je specifična situacija”
– Virus je tu, nema nikakvog argumenta da on slabi svoje dejstvo. Smanjuje se broj inficiranih koji mogu preneti. U Vranju je specifična situacija sa teškim problemima koje zdravstveni sistem ipak savladava uz pomoć KC Niš. Imamo 83 osobe sa bronho-pneumonijom kao jednom ozbiljnom komplikacijom koja kod 30 odsto njih može preći u pneumoniju – rekao je.
Ipak je, navodi, preduzeto sve.
– Svi su u gradu nosili maske. Takođe, zdravstveni sistem se dobro organizovao. Važno je da odlično funkcioniše kovid ambulanta u koju dolaze svi oni koji osećaju tegobe – dodao je Tiodorović.
“Ne bih mnogo obraćao pažnju na podatak o kolektivnom imunitetu”
Navodi da ne bi mnogo obraćao pažnju na podatak o kolektivnom imunitetu od 6,4. Treba pohvaliti celu ekipu Medicinskog fakulteta u Beogradu koja radi jedan težak posao. To što su oni uradili to je jedno pilot istraživanje. Otprilike se uklapa sa podacima drugih zemalja u Evropi. Nije to podatak koji može da nam da odgovore. Kao pilot istraživanje ono ukazuje na put daljeg istraživanje. Broj obrađenih slučajeva od 1.000 je značajna brojka, ali nam treba mnogo više što nam treba. Niko u Evropi nije dostigao cilj od 60 odsto – zaključio je Tiodorović.