Hleb “Sava” od brašna tip 500 neće prelaziti cenu od 46 dinara, a ako bude potrebno intervenisaće se i iz Robnih rezervi. To je u najkraćem deo Uredbe koju je juče donela Vlada Srbije. Zoran Pralica predsednik Udruženja pekara Srbije kaže za RTS da je Rusija zabranila izvoz pšenice, Ukrajina je imala potope i kišu, nije imala dovoljan rod, kao i Kanada, i da je cena na svetskoj berzi “povukla” i cenu brašna.
Zoran Pralica je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a rekao da je na berzama skočila cena pšenice, pa je to, kaže, “povuklo” i cenu brašna.
“Mi ne znamo kada će se to zaustaviti, jer je Rusija zabranila izvoz pšenice, Ukrajina je imala potope i kišu, nije imala dovoljan rod, kao i Kanada. Dok nam ne dođe nova pšenica sa južne hemisfere za dva do tri meseca ove cene će na svetskoj berzi divljati. Vlada je donela uredbu, i to je odličan potez da bi se premostio težak period. Vlada je u dogovoru sa Unijom pekara Srbije da će robne rezerve mleti pčenicu prodavati pekarima brašno po 30 dinara u količini koja je potrebna za proizvodnju hleba do maksimalne cene od 46 dinara”, rekao je Pralica.
Ova pomoć koju dobijamo od Vlade u brašnu od 30 dinara nije krucijalna za sadašnju cenu vekne hleba.
“Ako se tržište ne izbalansira i ako ta cena bude ostala na berzi za nekih šest meseci ili godinu dana mora doći do promena. Za sada je ovo odlična intervencija, jedina intervencija da možda cena hleba ne bi podivljala, pa da dobijemo cenu od 80 ili 100 dinara, što naši kupci ne bi podneli”, rekao je Pralica.