U bolnicama u Srbiji na lečenju je 8.489 zaraženih koronavirusom, gotovo 2.000 više nego pre dve nedelje. U najtežem stanju je više od 319 pacijenata. Od početa epidemije preminulo je 2.116 osoba.
Prema poslednjem preseku, od testiranih 22.316 uzoraka, pozitivnih na koronavirus je 7.804.
U vrhu liste po broju obolelih i dalje su, uz Beograd, i Novi Sad, Kragujevac, Niš, Kraljevo, Pančevo, Valjevo.
Za 24 sata preminula su 54 pacijenta, pa se ukupan broj osoba koje su izgubile bitku sa kovidom-19 popeo na 2.116.
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da “korona” brojevi ne padaju, ali da zdravstvenu negu i zaštitu uspevamo da držimo pod kontrolom, koliko je to moguće.
Lekari iz crvene zone ukazuju na napredvidivost kovida-19 koji može da se ozbiljno zakomplikuje u vidu arterijske tromboze koja ugrožava život obolelih.
Nova sednica Kriznog štaba zakazana je za petak, a jedna od mera koje se razmatraju za suzbijanje koronavirusa je uvođenje obaveznog pi-si-ar testa za one koji dolaze u Srbiju uoči predstojećih praznika, najavila je predsednica Vlade Ana Brnabić.
Veći deo kovid bolnice u Batajnici je otvoren, rekao je za RTS ministar zdravlja Zlatibor Lončar dodajući da je u toj bolnici hospitalizovano više od 400 pacijenata.
Kada je reč o vakcinaciji, epidemiolog Branislav Tiodorović izjavio je da su u Srbiji urađene sve potrebne pripreme i spremni su kapaciteti. Kada stigne vakcina o tome će se, kaže, opet raspravljati u Kriznom štabu za suzbijanje epidemije.
Predsednik ističe da će se država potruditi da vakcinu dobije dan ili dva nakon što je dobiju članice EU.