Nakon javnih rasprava o Nacrtu medijske strategije u Novom Sadu, Nišu, Čačku, održan je završni okrugli sto u Beogradu. Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je sloboda medija neophodna za zdravo društvo i da je to jedan od ključnih stubova vladavine prava.
Ana Brnabić je na završnom okruglom stolu u okviru javne rasprave o Nacrtu medijske strategije rekla da je donošenje medijske strategije jedna od najvažnijih stvari, ne samo u oblasti vladavine prava već i za održivi razvoj Srbije.
Premijerka je naglasila da ne učestvuje u javnim raspravama kada su u pitanju zakoni i strategije, ali da je napravila izuzetak u dva slučaja – u raspravi o ustavnim amandmanima i Nacrtu medijske strategije.
“Želim ličnim prisustvom da pokažem koliko je za Vladu Srbije ovo važna tema”, naglasila je Brnabićeva.
Ukazala je da kroz izradu medijske strategije treba da počne da se gradi poverenje između medija i Vlade, jer je to poverenje neophodno za budućnost.
“U procesu izrade tog dokumenta neophodan je dijalog i izgradnja poverenja između vlasti i novinarskih udruženja. Bez tog kakvog-takvog poverenja mi nećemo moći da idemo dalje, ustavni amandmani i medijske slobode su od par ekselans društvene važnosti i zato je moje prisustvo neophodno kako bih ukazala svima koliko su te dve teme važne za napredak našeg društva”, navela je Brnabićeva.
Javna rasprava o Nacrtu medijske strategije počela je 1. februara i traje do 1. marta.
Organizovana su četiri okrugla stola, a sugestije i predlozi biće uključeni u finalnu verziju Nacrta strategije koju treba da usvoji Vlada Srbije.
Radna grupa veruje da je napravila dobar dokument. On treba, kažu, da pomogne u promociji medijskih sloboda i da stvori uslove za bolji bezbednosni, socio-ekonomski i profesionalni položaj novinara u Srbiji.
“Da se zaštiti profesionalna autonomija urednika i novinara u odnosu na izdavače medija, da se dalje radi na jačanju medijske pismenosti svesni da je to jako spor proces koji u mnogim evropskim zemljama traje dugo”, naveo je Dejan Stojanović, predsednik Radne grupe.
Zamenik šefa Misije OEBS-a u Srbiji Žozef Melot kaže da je izradu nacrta strategije karakterisala “transparentnost i inkluzivnost”.
“Prešli smo dug put od 2018. godine, kada je sa najvišeg nivoa države zatraženo od Misije da pruži pomoć u izradi Nacrta medijske strategije”, rekao je Melot i dodao da je Misija pružila savet u usklađivanju sa međunarodnim pravima i slobodnom informisanju.
Ovo je primer kako se preuzima odgovornost, naveo je Melot i pojasnio da nakon usvajanja medijske strategije predstoji izmena zakonodavnog okvira, a da će Misija nastaviti da prati sprovođenje strategije i promenu neophodnih zakona.
“Nadamo se da će završni dokument ostati u najvećoj meri veran sadašnjem nacrtu. Strategiju treba koristiti kao sredstvo rada za stvaranja zdravog medijskog okruženja. Napadi na novinare u Srbiji zavređuju pojačanu pažnju. U sveobuhvatnom Nacrtu medijske strategije ustanovljavaju se rešenja za jačanje vladavine prava”, dodao je Melot.
Zamenica šefa Delegacije EU Mateja Norčič Štamcar istakla je da je sloboda medija stub demokratije i da Evropska unija slobodu medija prati kroz poglavlje 23 u pristupanju.
Naglasila je da će EU nastaviti da prati završetak rada medijske strategije i Akcionog plana koji ide iza toga, kao i njeno sprovođenje.
“Evropska komisija još nije dobila Nacrt strategije. Dobiće je nakon konsultativnih procesa i tada će dati svoje mišljenje”, naglasila je ona.
Mateja Norčič Štamcar je rekla i da EU očekuje bolje i bezbednije okruženje za novinare.
Podsetila je da je prošle godine zapaljena kuća novinara u Grockoj, da je vlast brzo reagovala, a da se sada prati kako će pravosuđe reagovati.