Od početka pandemije u Srbiji je registrovano 1.544.900 slučajeva infekcije koronavirusom. Od posledica zaraze preminuo je 13.271 pacijent.
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adanom Gebrejesus pozvao je sve zemlje sveta da rade zajedno kako bi okončale akutnu fazu pandemije, navodeći da za to sada imaju sve raspoložive alate.
“Pandemija kovida-19 sada ulazi u treću godinu i mi smo na ključnoj prekretnici”, izjavio je Gebrejesus na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom ministarkom razvoja Svenjom Šulc, a prenosi agencija Rojters.
Kako je dodao, za okončanje akutne faze pandemije je neophodno da sve zemlje rade zajedno.
“Ne možemo joj dozvoliti da nastavi da se odugovlaci i da se tetura između panike i zanemarivanja”, poručio je direktor SZO.
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije, u Pčinjskom okrugu je na koronavirus testirano 629 osoba. Analize su pokazale da su 394 lica zaražena koronavirusom.
Od tog broja 245 je iz Vranja, 38 iz Bujanovca, 37 iz Vladičinog Hana, 30 iz Surdulice, 20 iz Trgovišta i po 12 iz Bosilegrada i Preševa.
U kovid bolnici ZC Vranje hospitalizovano je 46 pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok je 29 na kiseoniku.
Tokom proteklog dana na bolničko lečenje primljeno je pet pacijenata, a otpuštena dva.
Ne možemo da kažemo da je koronavirusu odzvonilo, ali da smo prešli bar dve trećine puta, svakako da jesmo, kaže za RTS virusolog Milanko Šekler.
Ističe da je omikron dobra najava i uvertira u okončanje pandemije, ali da vakcinacijom moramo pomoći neprijatelju da se dostojanstveno povuče.
O četvrtoj dozi, kaže, ne treba razmišljati – osim za one koji su oštećenog imunološkog stanja, kao što su onkološki pacijenti i veoma stare osobe.
Miroslav Veljković, direktor Gimnazije “Svetozar Marković” u Jagodini rekao je za RTS da su epidemijske mere kao i ranije, s tim što u novembru i decembru nije bilo deljenja učenika u grupe, nije bilo druge faze.
Govoreći o tome da li učenici nose maske i ko ih kontroliše, Veljković kaže da ih kontrolišu nastavnici i Uprava škole.
Podvlači da ih opominju stalno. Bilo je dana kada nijedan učenik nije bio zaražen u decembru, a sada je situacija drugačija.
Uprava škole je tokom vikenda izvršila anketu sa razrednim starešinama da oni izvrše sa svojim odeljenjima kakva je situacija sa đacima.
“Podaci su proizvoljni, neko kaže broj učenika, neko ne kaže, u sredu ćemo imati tačnu situaciju kada vidimo tačno stanje, ima zaraženih, ima ih u izolaciji”, kaže Veljković.
Što se tiče zaposlenih, Veljković ukazuje da je četiri nastavnika odsutno, dva radnika u administraciji i jedna pomoćna radnica.
“Iz sata u sat se menja situacija, ne znamo kako će se završiti ova nedelja”, rekao je direktor.
“Sprovodimo mere kako kaže Ministarstvo prosvete, mislim da ćemo uspeti da brzo savladamo ovu pošast”, kaže Veljković.
U Austriji je od ponoći stupio na snagu novi režim ulaska u zemlju, koji dozvoljava putnicima iz svih zemalja sveta, koji su primili tri doze vakcine protiv koronavirusa, ulazak bez dodatnih dokumenata.
Prema novoj Uredbi o kovid 19 režimu za ulazak u Austriju, više se ne primenjuje lista zemalja visokog rizika. Time građani celog sveta koji su dobili buster dozu mogu bez dodatnih uslova da uđu u Austriju.
Razlog za popuštanje režima za ulazak u zemlju je činjenica da je omikron soj postao dominantam i u Austriji.
Za one koji nisu primili treću dozu vakcine primenjuje se takozvano “2G plus” pravilo, što znači da u zemlju vakcinisani ili izlečeni mogu ući samo ako imaju negativan pi-si-ar test.
Osobe koje poseduju 2G dokumente – sertifikat o preležanom kovid 19 ili potvrda o vakcinaciji sa dve doze, a nemaju negativan pi-si-ar test, moraju u karantin, koji mogu prekinuti nakon urađenog pi-si-ar testa sa negativnim rezultatom.
Ulazak u Austriju za nevakcinisane ili osobe koje nisu preležale kovid 19 u turističke svrhe nije moguć.
Inače, za ulazak u Austriju priznaju se vakcine koje su dobile odobrenje od Evropske agencije za lekove (EMA) ili Svetske zdravstvene organizacije (SZO) kao što su Biontek/Fajzer, Astrazeneka, Džonson end Džonson, Moderna, kineske vakcine Sinofarm i Sinovak, kao i Kovaksin, Kovovaks i Novavaks.
Ruska Sputnjik vakcina se ne priznaje.
Doktor Šefadil Spahić iz Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru rekao je da se u bolnici u tom gradu nalazi 55 hospitalizovanih pacijenata zbog koronavirusa.
“Nemamo uvid koliko je pacijenata u privatnim ordinacijama i koliko je na kućnom lečenju”, istakao je doktori apelovao na sve koji imaju simptome da se jave kovid sistemu,
Upozorio je da ne uzimaju antibiotike na svoju ruku jer oni ne leče virusne infekcije.
Prema poslednjem preseku, u Srbiji je registrovano još 12.159 slučajeva zaraze koronavirusom, od 24.192 testirana uzorka. Od posledica zaraze preminule su još 32 osobe.
Na bolničkom lečenju nalazi se 2.841 pacijent, od kojih su 115 na respiratoru, navodi se na sajtu covid19.rs.
Redovi ispred kovid ambulanti se ne smanjuju, a stručnjaci upozoravaju da bi početak drugog polugodišta mogao povećati broj inficirane dece, jer se omikron brzo širi.
Koordinator punktova za vakcinaciju na Beogradskom sajmu i tržnim centrima Zoran Bekić rekao je za RTS da ukoliko dođe do pogoršanja epidemijske situacije, planiraće se i otvaranje kovid sistema na Sajmu.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović istakao je da pandemija još nije prošla i da je sada prisutna flurona, mešavina koronavirusa i gripa.
Upozorio je da veliki broj ljudi sa omikronom prođe bez simptoma, ali da stariji, nevakcinisani i hronični bolesnici imaju tešku kliničku sliku.
Ponovio je da će jedino vakcinacija sprečiti širenje virusa i da će se epidemija zaustaviti kada dovoljan broj građana primi vakcinu.