Štamparija je obezbeđena preko kabineta premijerke, naštampali smo sve probne, glavne testove i rezerve, koji se čuvaju i koji sad ne mogu da budu provaljeni jer su kod nas, rekao je za RTS ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević.
U školama će uvek bili mali broj đaka i zaposlenih, podsetio je.
– Sada nam je najvažniji osmi razred. Dakle, ako imate pet odeljenja osmaka, dolaziće na smenu na po sat vremena. Doći će da se registruju, da donesu knjižice, slike, da se to pečatira. Poneće dva testa kući koje će uraditi samostalno jer nemaju neke vajde da “muvaju”. Na pravoj maturi će biti zadaci otvorenog i zatvorenog tima. Mi smo napravili model da se pregleda putem softvera šta su uradili. Skeneri su poslati u sve škole – rekao je Šarčević gostujući u Beogradskoj hronici.
Ministar Šarčević je rekao da će testove đaci raditi u učionici u kojoj će biti od šest do osam učenika, ali je i napomenuo da postoji dovoljan broj zaposlenih u školama.
On je naglasio da je za poslednji kvartal planirano takozvano formativno ocenjivanje.
– To znači ocenjivanje svega onoga što đak može da uradi samostalno, čak i na daljinu. Uz teško nepovrenje srpske javnosti, neka analiza je pokazala da je možda tri četvrtine profesora i đaka to uradilo i više nego dobro. I u osnovnoj i srednjoj školi, vukovci su sa svojim profesorima radili projekte. Reforma je obuhvatila prvi, drugi, peti, šesti osnovne i prvi i drugi razred srednje škole. Mi smo na pola reforme i već su ljudi što šta naučili. Tako da, ako date određenoj grupi dece određene zadatke, oni rade projekat. To je viši nivo učenja. To profesor dobro zna da proceni. Dakle, oni su mogli da sve te modele tokom nastave na daljinu prevedu u brojčanu ocenu i sumativno. Time smo taj broj potreba za dolaske u škole smanjili na minimum – objasnio je ministar.