Svetska zdravstvena organizacija objavila je na Fejsbuku video snimak kojim nam poručuje da izbegavamo fizički kontakt kad se pozdravljamo.
Zagrljaj je, bez pogovora, nešto najlepše ikada raspoloživo čovečanstvu. On vredi jer u njemu držimo svoje sve, a pritom je lekovit i čini nas srećnim. A sada, u jeku epidemije koronavirusa, kada nam je možda i najpotrebniji, prinuđeni smo da ruke držimo po strani, uz telo, i koristimo neke druge načine da voljenima pokažemo ljubav i poštovanje.
Od početka epidemije stručnjaci su mnogo puta ukazivali na važnost alternativnih pozdrava, a najsvežije informacije o tome našle su se na fejsbuk stranici Svetske zdravstvene organizacije, koja je objavila video snimak koji pokazuje da u vreme epidemije treba izbegavati rukovanja, grljenja i „bacanje petaka“.
Umesto toga, poručuje SZO putem videa, moguće je koristiti mahanje, naklon, indijski pozdrav „namaste“, znak mira i klimanje glavom, dok umesto zagrljaja „treba da stavimo ruku na srce kako bismo pokazali naklonost“.
Međutim, socijalni psiholog Vesna Tomić kaže za „24sedam“ da SZO ovom preporukom stvara ne samo fizičku, već i socijalnu distancu među ljudima.
– Ukoliko situacija sa koronavirusom potraje, a mislim da se neće tako brzo završiti, može doći do osamljivanja pojedinca i povlačenje u sebe. Svakako će uže i šire okruženje postati dalje okruženje – poručila je Tomićeva.
Neki psiholozi kažu da su čoveku potrebna četiri zagrljaja dnevno da bi preživeo, osam da bi se održao i 12 da bi napredovao, a postoji i mišljenje da su zagrljaji delotvorniji od antidepresiva.
Tomićeva je za naš portal objasnila da su rukovanje i zagrljaj znak poštovanja i poverenja, ali i bliskosti i sigurnosti.
– Niko ne preporučuje da se ljubimo na ulici ili grlimo po bolnici, ali značaj zagrljaja i rukovanja je veliki – od poštovanja, poverenja i sigurnosti do bliskosti, dobronamernosti i deljenja dobrih emocija – podvlači ona.
Ranije, pre nego što je svet upao u epidemiološku krizu, Dan Šercar, filozof i anđeolog iz Zagreba, koji se, između ostalog, bavi i duhovnom stranom zagrljaja, objasnio je da ljudi koji se grle dopuštaju svojim energijama da komuniciraju.
– Tada se aure slobodno mešaju, za razliku od one razmene koju ostvarujemo u gužvi vozeći se autobusom, kada su zatvorene. Zagrljaj je voljno, svesno, bioenergetsko i telesno preklapanje koje otvara vrata čudu zvanom ljubav. Postoji više vrsta ljubavi – od one kada saosećamo sa nekim kome treba podrška, do one koju osećamo prema prijateljima, rođacima, partnerima s kojima smo intimni. Zagrljaj je zbog ljubavi koju prenosi i lekovit – objašnjava Šercar.
Alternativni pozdravi po preporuci SZO:
– Mahanje
– Ruka na srcu
– Indijski pozdrav „namaste“
– Internacionalni znakovni jezik – pokret za pozdravljanje
– Klimanje glavom
– Znak za mir
– Naklon
– Pozdrav „kakva godina, ha“ – slegnuti ramenima i nakriviti glavu