Na Rudniku je u toku višegodišnji projekat arheoloških istraživanja koji sprovode gornjomilanovački muzej i Filozofski fakultet u Beograda. Ove godine nastavljaju otkrivanje zidova crkve najverovatnije iz 14. ili 15. veka.
Arheolozi istražuju neobičan objekat pronađen prošle godine. Ukopan je u stenu sa jedne strane ojačan zidom. Moguće je, kažu da pripada delu objekta sa odvodnim kanalima, a u blizini nedavno otkrivene trgovačke kuće i velikog podruma.
„Mi smo ovaj objekat započeli da praznimo prošle godine i pored uobičajenih nalaza koji se odnose na keramičke predmete, životinjske kosti, uspeli smo da ga datujemo jednim novčićem Stefana Dečanskog“, kaže arheolog Jelena Marjanović.
Polako se upotpunjuje mozaik o životu na Rudniku, značajnom arheološkom nalazištu od praistorije pa do srednjeg veka.
Ove godine, Ministarstvo kulture podržalo je tri projekta.
„U pitanju su projekti Arheološkog unstituta na zaštiti i istraživanju, prezentaciji arheološkog lokaliteta Prljuša i lokalitet koji se radi u saradnji Muzeja rudničko-takovskog kraja i Filozofskog fakulteta u Beogradu. Istražuje se od 2009. godine“, objašnjava Ana Cicović viši kustos arheolog Muzeja rudničko-takovskog kraja.
Prvi put istražuje se predeo ispod Ostrvice, nekada najznačajnije tvrđave i administrativnog centra cela oblasti.
Ostaci crkve iz 14. ili 15. veka pronađeni su još u prvim istraživanjima vezanim za Rudnik, osamdesetih godina prošlog veka. Otkrivanjem novih detalja priča se nastavlja.
„Čekali smo priličan broj godina da nastavimo ove radove. Naš cilj je bio da otkrijemo crkvu u celini, da definišemo njenu osnovu da možemo adekvatno da snimimo i onda ukažemo na tu mogućnost da bi se ona mogla u budućnosti istraživati sistematski, odnosno u celini“, istakao je profesor dr Dejan Radičević, rukovodilac istraživanja na Rudniku.
I 12. kampanju arheoloških istraživanja na Rudniku uspešno privode kraju sa još bogatijom riznicom znanja o srednjovekovnom životu na planini kod Gornjeg Milanovca.