NVO Centar za monitoring i aktivizam – CEMA iz Čačka je realizovala projekat ” Forum za građanski nadzor javnih politika lokalne zajednice” koji je podržan od Fondacije za otvoreno društvo, Srbija. Cilj ovog projekta bio je da se obezbedi građanski nadzor nad raspodelom javnih sredstava za sufinansiranje medijskih projekata čiji bi sadržaji trebalo da obezbede medijski pluralizam i kvalitetno informisanje svih građana Čačka. Težište naše pažnje su predloženi medijski projekti, izbor tema i način na koji je njihova realizacija obezbedila javni interes u oblasti informisanja. Naš projektni tim pratito je, a potom i analizirao, ceo proces od donošenja odluke o raspodeli sredstava do njihove realizacije i objave proizvedenih medijskih sadržaja. Rezultati ove analize sublimirani su u dokumentu pod nazivom ANALIZA – projektno sufinansiranje medija u javnom interesu, Čačak 2017. – 2018. koji će biti predstavljeni na Javnoj tv debati, u ponedeljak, 13. maja, 2019. u 12 časova(Centar za stručno usavršavanje – zelena sala, ul. Cara Dušana, bb, Čačak).
“Ovaj dokument je nastao iz potrebe, kako nas, pripadnika nevladinog sektora, tako i velikog broja medijskih radnika, građana i građanki, sa ciljem da se ova oblast preciznije uredi i otklone uočene slabosti. Za nas je veoma važna transparentnost celog procesa kao i mehanizmi kontrole, kako organa vlasti, tako i medija koji bi realizacijom odobrenih projekata trebalo da ostvare javni interes u oblasti javnog informisanja.Analiza uključuje period od 2013. godine, kada je u gradu Čačku, prvi put u Srbiji, primenjen model projektnog sufinansiranja medija, do 2018. godine.”
Posebna pažnja posvećena je 2017. i 2018. godini, kako zbog aktuelnosti, tako i zbog olakšanog pristupa medijskim sadržajima. Protekle godine u gradu Čačku odobrena su 33 projekta, a proizvedeni medijski sadržaji su predmet naše detaljne analize.
“Očekujemo da dobijeni rezultati našeg istraživačkog tima, koga su činili iskusni medijski stručnjaci, naučni radnici – doktori nauka u zemlji i inostranstvu, studenti – volonteri, ali i sami građani, koji su kroz aktivnosti Foruma za građanski nadzor, fokus grupe i interne ankete iznosili svoje stavove o temama koje su predmet njihovog interesovanja, budu korektivne smernice za sve aktere u procesu. Tu ubrajamo čačanske organe lokalne vlasti, članove Komisija za ocenu medijskih projekata i medije koji apliciraju za budžetska sredstva”, navodi u saopštenju Projektni tim.
Nakon
izrade ove Analize, pri čemu su prikupljeni podaci sumirani na više od 100
strana, naš generalni zaključak je da je neophodno uspostavljanje sistema
kontinuiranog institucionalnog i građanskog nadzora finansiranja medija iz
javnih izvora. Samo čvrst i dosledan sistem nadgledanja onemogućiće zloupotrebe
koje ugrožavaju medijski pluralizam, narušavaju medijsko tržište i vode ka
potpunoj kontroli medija koji se, na korist vladajućih struktura, plaćaju
novcem građana.