Mašinsko-saobraćajna škola jedna je od tri ustanove iz Čačka koje će dobiti finansijska sredstva za izgradnju solarnih elektrana. Projekat sprovodi kompanija NIS u okviru programa „Zajednici zajedno“u 13 lokalnih samouprava, mdju kojima je I Čačak. Ukupna vrednost projekta je 144 , 5 miliona dinara.
Za postavljanje solarnih panela na krovovima objekata u cilju sopstvene proizvodnje električne energije, aplicirale su ustanove koje svoju delatnost obavljaju u oblasti obrazovanja i nauke, zdravstva, socijalne zaštite, kulture i sporta. Čačak je jedan od 13 lokalnih samouprava obuhvaćenih programom „Zajednici zajedno“ iz kojeg će biti finansirano ukupno 40 projekta za izgradnju solarnih elektrana snage 10 – 50 kW. U Mašinsko saobraćajnoj školi gradiće se solarna elektara na krovu fiskulturne sale I imaće snagu invertora 30 kW.
“Ona ima za cilj da smanji potrošnju struje u školi I u radionicama , ali je birno da se mašine priključe na obnovljive izvore kako bi u potpunosti iskoristili te kapacitete, objašnjava profesor Milenković.
Škola obrazuje kadrove u oblasti mašinstva, mehatronike, saobraćaja, umetnosti, tekstilstva i kožarstva i pohađa je oko 1000 učenika. Za praktičnu obuku učenika koristi se različita najsavremenija oprema, kao i uređaji za programiranje veštačke inteligencije. Cilj je da se postavljanjem solarne elektrane u školi uštedi izmedju 30 I 50 odsto energije, a kako je moguće da se I nadogradjuje elektrana vremenom bi se povećavala I ušteda energije. Za realizaciju projekta u ovoj školi iz projekta će biti obezbedjeno 2.945.880,00 rsd, ostatak od 10 odsto finnasiraće grad, a potpisivanje ugovora se očekuje u toku naredne sedmice.
Instaliranje solarne elektrane ima za cilj da smnji potrošnju struje u školiI radionica, ali je bitno da učenici svoje mašine priključuju na obnovljive izvore kako bi u potpunosti iskoristili njihove kapacitete. … Najbitnije je da u zimskom periodu bude što veća ušteda, nekada je veća nekada manja potrošnja, ali obzirom na uslove tako će praviti I uštede. “Stefan Milenković , professor na grupii elektorpredmeta na smeru mehatronika.
Zaštita životne sredine jedan je od prioriteta, ali I obaveza države u procesu pridruživanja EU sa posebnim akcentom na energetsku efikasn ost i projekte u oblasti obnovljivih izvora energije.
“Živimo u vremenu u kojem s esve više koriste obnovljivi izvori, posebno solarni paneli I zaista je velika upotreba sunčeve nergije I to će tek imati perspektivu u budućnosti. Dosta domaćinstava I javnih institucija s eprebacuju na obnovljive izvore I vidim u tome persektivu I u budućnosti”, Stefan Milenković , profesor grupeelektopredmeta na smeru mehatronika.
Osim Mašinsko saobraćajne škole, projektom se predviđa izgradnja solarne elektrane u Institutu za voćarstvo snage invertora 40kW, kao I Fakultet tehnilkih nauka koji poseduje solarnu elektranu snage 30kW, a ovim projektom predvidja se nadogradnja za još 20kW snage. Ukupno 40 projekata jeodobreno na konkursu koji je u 2024. raspisala kompanija NIS.