U Srbiji je od početka pandemije registrovan 1.501.621 slučaj koronavirusa, testirano je 7.776.967 uzoraka, a od posledica bolesti umro je 13.181 pacijent. Procenat smrtnosti je 0,88.
Na teritoriji Mačvanskog okruga potvrđeno je još 587 pozitivnih uzoraka na koronavirus, U Šapcu 252, Loznici 141, Bogatiću 71, Vladimircima 34, Koceljevi 23, Malom Zvorniku 12, Ljuboviji 25, Krupanj 29. Ukupan broj aktivno obolelih – 6941.
U odnosu na prethodne dane, blag pad pregleda u kovid albulanti – 652, 396 prvih i 256 kontrolnih.
Kovid trijažni centar u KBC Zemun ponovo je počeo da radi i pacijente će pregledati od 7 do 22 časa, saopštio je direktor te bolnice prof. dr Dragoš Stojanović.
Do sada su pregledali oko 40 pacijenata i oni su uglavnom sa lakšom kliničkom slikom mlađih godina.
Stojanović navodi i da nije bilo pacijenata sa težom kliničkom slikom, da je bilo onih kojima je bio potreban kiseonik na masku, da je par njih sa povišenim de-dimerom što je za njih pokazatelj jednog posebnog opreza.
“Omikron prema svim pokazateljima, kako u svetu tako i kod nas ide sa lakšom kliničkom slikom. Međutim dosta je kontagiozan, dosta je virulentan, tako da je i veliki broj pacijenata koji su zaraženi. Na veliki broj pacijenata sa lakom kliničkom slikom biće i određeni broj sa težom”, ukazao je Stojanović.
U ovom trenutku je kaže, deset do petnaest dana kada dolazi do razvoja kliničke slike tako da kapaciteti ustanova koja se bave stacionarom pacijenata zadovoljavaju potrebe za Beograd a prate i Srbiju.
Zvanično, trenutno u KBC Zemun ima 58 zaraženih zaposlenih, medicinskog i nemedicinskog kadra.
“Međutim, pored njih postoje i oni koji su ili na produženim bolovanjima ili skraćenim upravo zbog post-kovid simptoma od ranijih sojeva, tako da je 58 zvanično a nezvanično 130”, rekao je Stojanović.
Istakao je da su u centralnom delu KBC, pacijenti koji su u zelenoj zoni, znači hitna služba i za razliku od hitnih pacijenata je potpuno odvojeno posebno krilo za kovid pacijente.
U Srbiju je stigla nova količina vakcina protiv koronavirusa koja je nabavljena kroz COVAX mehanizam.
Ova isporuka obuhvata 100.800 doza vakcina Astra–Zeneka koje su jutros stigle na beogradski aerodrom “Nikola Tesla”.
Vlada Republike Srbije finansirala je dostavu vakcina, dok je Unicef, kao posrednik u COVAX mehanizmu, do sada obezbedio nabavku, transport i dostavu 702.000 doza vakcina u Srbiju.
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije, na koronavirus testirano je 895 osoba iz Pčinjskog okruga. Analize su pokazale da je 441 osoba zaražena koronavirusom: 286 je iz Vranja, 54 iz Surdulice, 32 iz Vladičinog Hana, 26 iz Bujanovca, 17 iz Trgovišta, 16 iz Preševa i 11 iz Bosilegrada.
U kovid ambulanti ATD u Vranju u četvrtak je pregledano 468 pacijenata, od čega 259 prvi put. Takođe, urađeno je 6 pi-si-ar i 250 antigenskih testova.
U kovid bolnici ZC Vranje leči se 27 pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok je 14 na kiseoniku. Tokom proteklog dana hospitalizovano je 11 bolesnika, a otpušten jedan.
Koronavirus “divlja” i u Kraljevu. Od Nove godine inficirana je 4.321 osoba. Dupliran je i broj pacijenata na Infektivnom odeljenju.
Milan Parezanović, načelnik Infektivnog odeljenja bolnice “Studenica” u Kraljevu kaže za RTS da još nisu popunjeni kapaciteti, da ima 25 slobodnih postelja, a na lečenju je 41 pacijent.
“Već posle četiri talasa epidemije imamo razrađen sistem kako ćemo dalje oslobađati kapacitete ako to bude trebalo. Trenutno se radi sa tri ekipe koje pregledaju u kovid ambulanti i to bude od 150 do 170 pregleda dnevno”, kaže Parezanović.
U četvrtak je, dodaje, bilo 455 inficiranih na području Kraljeva i apeluje na mlađe sugrađane da ako imaju infekciju ne znači da bi odmah trebalo da urade snimak pluća.
“Mlađe osobe sa lakšom kliničkom slikom trebalo bi da se leče u kućnim uslovima, da uzimaju tople napitke i da se odmaraju. Ako urade snimak pluća prvoga dana ništa im ne garantuje da se petog ili sedmog dana bolesti neće razviti pneumonija. Treba sačekati, ukoliko se pogorša klinička slika tada se javiti, a sada dati šansu starijim i teškim bolesnicima da što pre dođu do lekara i što pre krenu sa terapijom”, ističe Parezanović.
Što se tiče hospitalizovanih bolesnika, to su, ukazuje, sve teške kliničke slike.
“To su osobe u osmoj i devetoj deceniji života sa teškim bolestima, neregulisana hipertenzija, dijabetes, kardiovaskularni bolesnici i kad se pojavi kovid kod takvih bolesnika, ona bude znatno teže nego kod mlađih osoba”, navodi Parezanović.
Napominje da je ove dve godine, pogotovo u drugoj godini, pacijenti sa sve težim i lošije regulisanim dijabetom i hipertenzijom i da na takve bolesti znatno teža klinička slika kovida bude.
Jutros je, napominje, 115 radnika Opšte bolnice van stroja.
“Od toga je 14 lekara i 80 medicinskih sestara. Stižemo da odradimo posao, ali imamo znatne probleme, rasporedi nekada ne traju ni po dva dana zbog novoobolelih”, ističe Parezanović.
U četvrtak su, prema njegovim rečima, preminule četiri osobe, a prethodnih dana po dve.
“To jasno govori da su teške kliničke slike još uvek”, zaključio je Parezanović.
U poslednja 24 sata potvrđeno je 17.105 novih slučajeva koronavirusa, od ukupno 36.830 testiranih uzoraka. Od posledica infekcije preminulo je još 29 ljudi.
Na bolničkom lečenju od kovida su 2.694 osobe, od kojih je na respiratorima njih 117.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović rekao je za RTS da se pik ovog talasa zaražavanja koronavirusom očekuje do početka februara.
U Srbiji je registrovan prvi slučaj flurone, odnosno istovremeno prisustvo virusa gripa i koronavirusa kod jedne osobe.
Tim za škole doneo je odluku da od 24. januara učenici od prvog do četvrtog razreda osnovnih škola nastavu pohađaju neposredno, dok će učenici od petog do osmog razreda obrazovno-vaspitni rad pratiti po kombinovanom modelu i ići u školu dan za danom, podeljeni u dve grupe.
Za učenike srednjih škola nastava će, takođe, održavati po kombinovanom modelu.
Član Tima za praćenje škola epidemiolog Vladan Šaponjić navodi za RTS da donošenje odluke nije bilo lako jer je, kako kaže, potrebno pronaći pravi odnos, pravu ravnotežu između potrebe da se suzbije ili uspori transmisija virusa u zajednici, pa samim tim i u školama i, sa druge strane, da se obezbedi sprovođenje kvalitetne nastave.
Šaponjić je rekao da je nastava u Vojvodini počela pre dve nedelje i da brojevi govore da nema razloga za potpuno zatvaranje škola, produžetak raspusta ili prelazak na onlajn.
Austrijski parlament je izglasao je zakon o obaveznoj vakcinaciji starijih od 18 godina od početka februara. Kako bi podstakla vakcinaciju, Vlada će svaku desetu osobu nagraditi sa 500 evra.
Velika Britanija, Španija i Portugalija ukidaju restrikcije jer, kako kažu – moraju da nauče da žive sa kovidom 19.