Savetnik ministra za poljoprivredu Goran Đaković rekao je za RTS da je u Srbiji situacija odlična što se tiče pšenice, ističući da imamo dovoljno te žitarice ne samo za sopstvene potrebe nego i za izvoz.
Da li je većina mlinova u Srbiji ostala bez žita, zato što ratari čuvaju pšenicu i čekaju novu rekordnu cenu? Cene pšenice su maksimalne u Americi i Rusiji, rekord je oboren i u Evropi.
Agrarni stručnjak i savetnik ministra za poljoprivredu Goran Đaković rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je kod nas situacija odlična što se tiče pšenice, da imamo dovoljno pšenice ne samo za sopstvene potrebe nego i za izvoz.
Prema njegovim rečima, ovo je odlična cena koja odgovara i poljoprivrednim proizvođačima a čakaju ih i nova ulaganja u proizvodnju.
“Završavamo setvu pšenice, već se zeleni, lepo je ponela. Što se pšenice tiče i generalno hrane Srbija nema razloga da strahuje. Svet je tokom pandemije doživeo prevrat, poskupeli su troškovi transporta, pokidani su lanci snabdevanja, to je prouzrokovalo dodatni rast cena u svetu, to se prenelo i kod nas. Svako u biznisu ima cilj da zaradi više”, istakao je Đaković.
Đaković kaže da je tačno da je u protekla četiri meseca žito poskupelo za 50 odsto.
To je najviša cena žita do sada, rekao je Đaković i dodaje da je to dobra vest za proizvođače, ali loša vest za kupce ali i da je “red da poljoprivrednici zarade malo više, jer je to njihova plata”.
Odgovarajući na pitanje da li je tačno da bi mogli da poskupe francuski baget, azijska rezanca, kore za picu, Đaković kaže da je za očekivati tako nešto jer je poskupela pšenica.
“Kod nas neće toliko poskupeti jer smo veliki proizvođači pšenice. Posejali smo pšenice više nego prošle godine, koja je bila rekordna. Nemamo razloga za brigu, na duge staze cena će se stabilizovati, i ići na dole kada se sve u svetu stabilizuje”, kaže agrarni stručnjak.
Đaković kaže da smo prošli kao većina Evropljana. “Suša je uzela danak, Francuska, Italija i Španija iskazale su oko 30 do 40 odsto odsto gubitka prinosa, ali, sa druge strane, zbog više sunca očekuju se odlična vina, biće kvalitetna berba grožđa”, dodaje Đaković.
Vina će biti “delimično skuplja”, a za koju godinu vina od ovogodišnje berbe će možda biti više tražena nego neka druga, rekao je on.
“Imamo novi rekord – u 2022. godini na raspolaganju poljoprivrednicima ukupno biti 730 miliona evra, budžet je veći od 62 milijarde dinara, od toga 50 milijardi ide na subvencije, a imamo i sredstva iz IPARD-a. Od IPARD-a 3 290 miliona evra i Svetske banke 15 miliona evra”, podvukao je Đaković.
Kaže da je to dovoljno novca za investicije, pozvao je da proizvođači razmisle u šta će da ulože.
Podseća da je prethodnih godina ukupan budžet bio oko 50 milijardi, a sada je to drastično više.
Đaković kaže da će za poljoprivredu biti izdvojeno najviše novca nego ikada pre jer će se, tvrdi, ove godine zaraditi najviše. “Preći ćemo pet milijardi dolara izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, i ostvariti najveći suficit”, naglašava Đaković.
“Mi smo zemlja koja izvozi hranu, nismo neto uvoznik, tako je više od 20 godina. Promeniće se to da ćemo izvoziti još više. Podsticaji će rezultirati povećanjem proizvodnje i prerade, dodavanjem viših faza”, zaključio je Đaković.