Inflacija preti kao Damoklov mač, gorko zvuči – a opet ima i nešto dobro

Inflacija preti kao Damoklov mač, gorko zvuči – a opet ima i nešto dobro

01/11/2021

Autor: 

Info Press

Izvor: RTS

Foto: Nova.rs

Vodeća ekonomija Evrope suočava se sa problemima u snabdevanju i višim cenama struje – stopa inflacije u Nemačkoj je 4,6 odsto, najviša u poslednjih 25 godina. Uzletu inflacije u celoj evrozoni je doprineo i rast cena energije, pa je ona na najvišem nivou u poslednjih 13 godina. Međutim, nije sve tako crno, postoje i pozitivne posledice inflacije koja ne bira mesto i vreme kada će se pojaviti, kao ni zemlju, bilo da je razvijena ili nerazvijena.

Inflacija je kao Sizifov posao, ma koliko radili na njoj, opet smo na početku. Opšti rast cena i pad kupovne moći novca su signali da u nekoj privredi postoji inflacija. Ali, da krenemo od samog početka. 

Reč inflacija potiče iz latinskog jezika, od reči “inflatio”, što znači nadimanje, naduvavanje.

Starija monetaristička shvatanja definišu inflaciju kao stanje u kome zbog povećanja količine novca u opticaju dolazi do pada vrednosti nacionalne valute što se posledično manifestuje opštim povećanjem cena. Ona je posledica povećanja količine novca u opticaju, bez odgovarajućih promena na strani ponude (proizvodnje).

Novija shvatanja suštinu inflacije objašnjavaju kao poremećaje robnonovčanih odnosa, kao stanje u kojem efektivna novčana tražnja vidljivo nadmašuje ponudu robe i usluga.

Nastanak inflacije vezuje za sredinu 19. veka. Prvi put upotrebljena je u Americi, kao oznaka skoka cena i novčanog opticaja u vreme građanskog rata od 1861. do 1865, kada je vlada, usled nedostatka sredstava za finansiranje rata, bila prisiljena da izdaje papirni novac, bez pokrića.

Ipak, gotovo je sigurno da su raznovrsne inflatorne situacije bile poznate i ranije.

Posle Prvog svetskog rata inflacija postaje gotovo stalna pojava. Od 1960-ih, inflacija je proglašena kritičnim problemom. Razdoblje velikih inflacija počinje tek sa upotrebom nekonvertibilnih novčanica.

Prema nalazima istraživača koji su analizirali arheološke podatke iz drevnog grada Mesopotamije, prva inflacija u istoriji se dogodila u Vavilonu. Nju je, prema tvrdnjama ovih naučnika, izazvao Aleksandar Veliki, koji je dovlačio plen sa svojih osvajačkih pohoda, najčešće u srebru. Inflacija je trajala oko deceniju.

Višestruki su uzroci. Kod inflacije potražnje, previše potrošnje je preusmereno na premalo robe. Uzroci su porast novčane ponude, državnih rashoda, porast izvoza čime se smanjuje domaća ponuda.

Porast nominalnih nadnica, porast cena inputa i energije i promena deviznih tokova dovode do inflacije troškova.

Visoke stope inflacije najčešće su prouzrokovane političkom odlukom u situacijama u kojima država ne može dobaviti prihode iz drugih izvora, pa se odlučuje na “štampanje novca”. 

Prema intenzitetu i dinamici, razlikuje se blaga ili latentna inflacija, umerena, galopirajuća i hiperinflacija.

Prema uzrocima, inflacija se deli na inflaciju tražnje i inflaciju ponude.

S obzirom na stanje privredne aktivnosti, inflacija se deli na stagflaciju (inflacija u stanju stagnacije) i incesija (inflacija u stanju recesije). 

Inflacija dovodi do opadanja kupovne snage novca u zemlji. Pad kupovne snage domaćeg novca dovodi do obaranja deviznog kursa i intervalutarne vrednosti novca.

Smanjenje izvoza i porast uvoza su rezultat naglog rasta domaće novčane tražnje i rasta cena u odnosu na svetsko tržište. 

Povećana nesigurnost obeshrabruje investicije i štednju. Dolazi do preraspodele dohotka (od kreditora ka dužnicima, između privrednih grana) i bogatstva, do deformisanja cenovnih signala sa tržišta, nema podsticaja i efikasnosti poslovanja.

Inflacija donosi neizvesnost i destimuliše dugoročne poduhvate poput kupovine trajnih dobara i investiranja, ugrožava individualno blagostanje, obmanjuje sve aktere i onemogućava im razgraničenje nominalnih i realnih efekata, stvara situaciju u kojoj su dobici veoma neizvesni, a gubici daleko izvesniji.

Takođe, inflacija ima brojne negativne uticaje i posledice na privredni rast i razvoj i ekonomski je fenomen bez kojeg ne funkcioniše nijedna tržišna privreda. 

Podsticaj stopi rasta i proizvodnje – ovakav stav vodi u politiku deficitnog finansiranja razvoja. Porast novčane mase iznad optimalne može povoljno delovati na aktiviranje nezaposlenih kapaciteta i radne snage.

Noviji razvoj privrede je pokazao da će verovatnije dodatna emisija novca, i blaga inflacija nastala iz tog osnova, pre prouzrokovati rast cena nego što će dovesti do aktiviranja nezaposlenih kapaciteta i rada.

Stvaranje novca prostim štampanjem i ubacivanjem u promet predstavlja jednu operaciju koja može trenutno da postigne neko podsticajno delovanje, ali je nesposobna da posluži kao trajan metod ubrzanja privrednog razvoja.

Stimulisanje investicija je druga pozitivna posledica, u uslovima kada su investicije niske i kada preti opasnost od pojave recesije i krize.

U uslovima inflacije, svaka investicija izgleda rentabilna, posebno se to odnosi na investicije koje se pokrivaju kreditima banke, jer kamata retko kada pokriva stopu inflacije i najčešće je negativna.  

Stimulisanje potrošnje je jedan od vrlo uočljivih delovanja inflacije, jer se u uslovima viših stopa inflacije ne isplati štedeti. Potrošnja postaje primamljiva kategorija. Čak i neracionalni oblici potrošnje postaju veoma zastupljeni, što govori o begu novca u realna dobra.

Time se u inflaciji gubi ona poznata veza i stimulativno delovanje potrošnje na proizvodnju, posebno kada se potrošnja orijentiše na luksuznu robu, uvoznu robu, nekretnine.  

Ni Srbija nije imuna na inflaciju, na nužno zlo koje se može držati pod kontrolom. U poslednjih godinu dana inflacija je 5,7 odsto.

Narodna banka će na sve ono na šta monetarna politika može da utiče, kaže guvernerka NBS, uticati, a to je bazna inflacija. 

Međutim, guvernerka predviđa da će polovinom sledeće godine inflacija biti vraćena na tri posto plus minus jedan i po.

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Inflacija preti kao Damoklov mač, gorko zvuči – a opet ima i nešto dobro". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

OBELEŽENA GODIŠNJICA EKSPLOZIJE U TREZORIMA

Svake godine, pa tako i ove, obeležena je 83 godišnjica tragično nastradalim radnicima i građanima u Fabrici oružja i municije 22. novembra 1941. godine

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Veče frule „Duša frularskih priča“

U organizaciji Muzičkog društva „Srpski Zlatoust“ i pod pokroviteljstvom Gradskog kulturnog centra i grada Užica, po treći put će biti organizovano tradicionalno veče frule pod nazivom „Duša frularskih priča“. U okviru bogatog muzičkog… […]

Brend  ,,Plodovi  Srbije” uskoro  bogatiji  za  api  centar

Brend  ,,Plodovi Srbije” čije  je  sedište  u  selu  Ježevica kod  Čačka  uskoro  će  postati  bogatiji  za  api  centar .  Izgradnja  prve  sertifikovane  api  komore  je  pri   kraju ,  a ponosna  vlasnica brenda  Danijela … […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
50

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Inflacija preti kao Damoklov mač, gorko zvuči – a opet ima i nešto dobro

01/11/2021
Autor:
Info Press
Izvor: RTS
Foto: Nova.rs

Vodeća ekonomija Evrope suočava se sa problemima u snabdevanju i višim cenama struje – stopa inflacije u Nemačkoj je 4,6 odsto, najviša u poslednjih 25 godina. Uzletu inflacije u celoj evrozoni je doprineo i rast cena energije, pa je ona na najvišem nivou u poslednjih 13 godina. Međutim, nije sve tako crno, postoje i pozitivne posledice inflacije koja ne bira mesto i vreme kada će se pojaviti, kao ni zemlju, bilo da je razvijena ili nerazvijena.

Inflacija je kao Sizifov posao, ma koliko radili na njoj, opet smo na početku. Opšti rast cena i pad kupovne moći novca su signali da u nekoj privredi postoji inflacija. Ali, da krenemo od samog početka. 

Reč inflacija potiče iz latinskog jezika, od reči “inflatio”, što znači nadimanje, naduvavanje.

Starija monetaristička shvatanja definišu inflaciju kao stanje u kome zbog povećanja količine novca u opticaju dolazi do pada vrednosti nacionalne valute što se posledično manifestuje opštim povećanjem cena. Ona je posledica povećanja količine novca u opticaju, bez odgovarajućih promena na strani ponude (proizvodnje).

Novija shvatanja suštinu inflacije objašnjavaju kao poremećaje robnonovčanih odnosa, kao stanje u kojem efektivna novčana tražnja vidljivo nadmašuje ponudu robe i usluga.

Nastanak inflacije vezuje za sredinu 19. veka. Prvi put upotrebljena je u Americi, kao oznaka skoka cena i novčanog opticaja u vreme građanskog rata od 1861. do 1865, kada je vlada, usled nedostatka sredstava za finansiranje rata, bila prisiljena da izdaje papirni novac, bez pokrića.

Ipak, gotovo je sigurno da su raznovrsne inflatorne situacije bile poznate i ranije.

Posle Prvog svetskog rata inflacija postaje gotovo stalna pojava. Od 1960-ih, inflacija je proglašena kritičnim problemom. Razdoblje velikih inflacija počinje tek sa upotrebom nekonvertibilnih novčanica.

Prema nalazima istraživača koji su analizirali arheološke podatke iz drevnog grada Mesopotamije, prva inflacija u istoriji se dogodila u Vavilonu. Nju je, prema tvrdnjama ovih naučnika, izazvao Aleksandar Veliki, koji je dovlačio plen sa svojih osvajačkih pohoda, najčešće u srebru. Inflacija je trajala oko deceniju.

Višestruki su uzroci. Kod inflacije potražnje, previše potrošnje je preusmereno na premalo robe. Uzroci su porast novčane ponude, državnih rashoda, porast izvoza čime se smanjuje domaća ponuda.

Porast nominalnih nadnica, porast cena inputa i energije i promena deviznih tokova dovode do inflacije troškova.

Visoke stope inflacije najčešće su prouzrokovane političkom odlukom u situacijama u kojima država ne može dobaviti prihode iz drugih izvora, pa se odlučuje na “štampanje novca”. 

Prema intenzitetu i dinamici, razlikuje se blaga ili latentna inflacija, umerena, galopirajuća i hiperinflacija.

Prema uzrocima, inflacija se deli na inflaciju tražnje i inflaciju ponude.

S obzirom na stanje privredne aktivnosti, inflacija se deli na stagflaciju (inflacija u stanju stagnacije) i incesija (inflacija u stanju recesije). 

Inflacija dovodi do opadanja kupovne snage novca u zemlji. Pad kupovne snage domaćeg novca dovodi do obaranja deviznog kursa i intervalutarne vrednosti novca.

Smanjenje izvoza i porast uvoza su rezultat naglog rasta domaće novčane tražnje i rasta cena u odnosu na svetsko tržište. 

Povećana nesigurnost obeshrabruje investicije i štednju. Dolazi do preraspodele dohotka (od kreditora ka dužnicima, između privrednih grana) i bogatstva, do deformisanja cenovnih signala sa tržišta, nema podsticaja i efikasnosti poslovanja.

Inflacija donosi neizvesnost i destimuliše dugoročne poduhvate poput kupovine trajnih dobara i investiranja, ugrožava individualno blagostanje, obmanjuje sve aktere i onemogućava im razgraničenje nominalnih i realnih efekata, stvara situaciju u kojoj su dobici veoma neizvesni, a gubici daleko izvesniji.

Takođe, inflacija ima brojne negativne uticaje i posledice na privredni rast i razvoj i ekonomski je fenomen bez kojeg ne funkcioniše nijedna tržišna privreda. 

Podsticaj stopi rasta i proizvodnje – ovakav stav vodi u politiku deficitnog finansiranja razvoja. Porast novčane mase iznad optimalne može povoljno delovati na aktiviranje nezaposlenih kapaciteta i radne snage.

Noviji razvoj privrede je pokazao da će verovatnije dodatna emisija novca, i blaga inflacija nastala iz tog osnova, pre prouzrokovati rast cena nego što će dovesti do aktiviranja nezaposlenih kapaciteta i rada.

Stvaranje novca prostim štampanjem i ubacivanjem u promet predstavlja jednu operaciju koja može trenutno da postigne neko podsticajno delovanje, ali je nesposobna da posluži kao trajan metod ubrzanja privrednog razvoja.

Stimulisanje investicija je druga pozitivna posledica, u uslovima kada su investicije niske i kada preti opasnost od pojave recesije i krize.

U uslovima inflacije, svaka investicija izgleda rentabilna, posebno se to odnosi na investicije koje se pokrivaju kreditima banke, jer kamata retko kada pokriva stopu inflacije i najčešće je negativna.  

Stimulisanje potrošnje je jedan od vrlo uočljivih delovanja inflacije, jer se u uslovima viših stopa inflacije ne isplati štedeti. Potrošnja postaje primamljiva kategorija. Čak i neracionalni oblici potrošnje postaju veoma zastupljeni, što govori o begu novca u realna dobra.

Time se u inflaciji gubi ona poznata veza i stimulativno delovanje potrošnje na proizvodnju, posebno kada se potrošnja orijentiše na luksuznu robu, uvoznu robu, nekretnine.  

Ni Srbija nije imuna na inflaciju, na nužno zlo koje se može držati pod kontrolom. U poslednjih godinu dana inflacija je 5,7 odsto.

Narodna banka će na sve ono na šta monetarna politika može da utiče, kaže guvernerka NBS, uticati, a to je bazna inflacija. 

Međutim, guvernerka predviđa da će polovinom sledeće godine inflacija biti vraćena na tri posto plus minus jedan i po.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Inflacija preti kao Damoklov mač, gorko zvuči – a opet ima i nešto dobro". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

OBELEŽENA GODIŠNJICA EKSPLOZIJE U TREZORIMA

Svake godine, pa tako i ove, obeležena je 83 godišnjica tragično nastradalim radnicima i građanima u Fabrici oružja i municije 22. novembra 1941. godine

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up