U prostorijama Kancelarije za mlade u Čačku održano je predavanje o hraniteljstvu kako bi se kod mladih podigla svest o potrebama dece koja rastu u hraniteljskim porodicama. Stručnjaci koji se bave ovom temom pokušali su da razreše sve nedoumice.
Iako svest o problemima odrastanjavan biološke porodice postoji, adolescenti nemaju dovoljno informacija i zrelosti da pravilno postupe prema osobama iz hraniteljskih porodica. U svom okruženju imaju drugove koji ne žive u primarnoj porodici, pa bi trebalo da pokažu razumevanje i empatiju. Savetnici za hraniteljstvo ukazuju na to da ova deca imaju potpuno iste želje i potrebe i zato ih ne treba diskiminisati. Odvajanje od biološke porodice uzrokovano je faktorima na koje dete ne može uticati.
Najčešće je reč o porodici koja zanemaruje svoje dete, pa čak i zlostavlja. Zlostavljanje može biti psihičko,ili fizičko. Smrt i bolest roditelja, takođe mogu biti razlog odvajanja deteta, ali i alkoholizam, narkomanija i slični oblici zavisnosti roditelja, naglašava savetnik zahraniteljstvo Moravičkog okruga, Miloš Ilić.
Iz kancelarije za mlade kažu da su došli na ideju da se bave ovom temom kako bi mladi prevazišli predrasude, kao i da ovoj deci treba pristupiti kao individuama, a ne grupaciji sa posebnim potrebama.
Na osnovu dosadašnjeg iskustva nisam sigurna da mladi prave razliku između dece koja rastu u biološkoj i one koja su u hraniteljskoj porodici. Ne znaju da ne treba da se drugačije ponašaju prema njima. Mladi imaju iste probleme bilo gde u svetu, ma kakva bila porodica ukojoj odrastaju, konstatuje Jelena Kovačević iz Kancelarije za mlade u Čačku. Stručnjaci kažu da detetu koje je pronašlo svoj novi dom treba pružiti ljubav i podršku, ali bi trebalo pronaći meru, kako dete ne bi pomislilo da se razlikuje od drugih. Osećaj sigurnosti i zdravo okruženje ključno je za psiho-fizički razvoj svakog deteta.