Ove godine obeležava se šest godina od kada je kineski predsednik Si Đinping predstavio projekat pod nazivom “Jedan pojas, jedan put”. On podrazumeva oživljavanje starog ekonomskog i kulturnog puta svile koji je postojao pre 2.000 godina. Kakvi su učinci i šta su planovi za budućnost, o tome se razgovaralo na međunarodnom skupu u Beogradu u prisustvu predstavnika Ambasade Kine i zvaničnika iz Srbije.
Stručnjaci iz Kine i Srbije na konferenciji u Institutu za međunarodnu politiku i privredu predstavili su sa različitih aspekata rezultate šestogodišnje inicijative “Jedan pojas, jedan put”. Sa jugoistočnom Evropom, Kina je najviše radila u oblasti energetike i transporta, najviše u Grčkoj zahvaljujući luci Pirej, pa u Srbiji.
“Srbija je važna zemlja na Balkanu, znatno ekonomski napreduje i ima pouzdan poslovni ambijent. Inicijativa ‘Pojas–put’ donela nam je jak i održiv zajednički razvoj”, kaže Gao Peijung, potpredsednik Akademije društvenih nauka Kine.
Čen Bo, ambasadorka Kine u Srbiji, rekla je govoreći o intenziviranju saradnje u poslednjih šest godina, da je ukupna vrednost oko pet milijardi dolara, a realizovano je 1,6 milijardi dolara.
Izazovi u kinesko-srpskoj saradnji su trgovinski deficit, nemamo prepoznatljive proizvode na kineskom tržištu i visoku tehnologiju, čulo se na konferenciji.
Blagoje Babić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu smatra da je saradnja s Kinom privilegija zato što je Kina velika ekonomska, tehnološka, vojna i politička sila, a ničim saradnju ne uslovljava.
Prema njegovim rečima, jedini uslov je da saradnja bude uzajamno korisna.
Kinesko investiranje u zemljama Evropske unije nije uvek nailazilo na odobravanje zvaničnika u Briselu, koji su smatrali da se tako deli Unija i zamerali Kini da ne poštuje evropske pravne i poslovne standarde.
“Pre nekoliko dana stupila je na snagu regulativa Evropske unije o mehanizmu skrininga stranih investicija, posebno kineskih u EU. To je novi zakon kojim se ponovo razmatra investiranje u Evropskoj uniji. Veoma sam zabrinut povodom ovog zakona jer se direktne strane investicije ograničavaju zbog bezbednosti i javnog reda“, kaže Je Bin, direktor Odeljenja za pravo Evropske unije Akademije nauka.
Na konferenciji se govorilo i o urbanizaciji Kine, koja je prošle godine iznosila skoro 60 odsto. Prognoze su da će 2030. u gradovima živeti milijardu Kineza.
Pred zemljama je harmonizacija različitih pravnih sistema čija je početna tačka formiranje Međunarodnog trgovinskog suda za rešavanje pravnih sporova između poslovnih entiteta iz Kine i ostalih članica inicijative “Pojas–put”.