Prema poslednjim informacijama, borbu sa kovidom u Srbiji izgubilo je još osmoro obolelih, a koronavirus je potvrđen kod 124 osobe od 8.287 testiranih. Na respiratoru su 24 osobe. Krizni štab doneo preporuke o novim merama.
Vesić: Prva vest je da smo se vratili normalnom životu
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je u Beogradskoj hronici da je Krizni štab prihvatio manje-više sve zahteve Grada.
“Vlada bi trebalo sutra ili prekosutra da usvoji uredbu. Kada usvoji uredbu, ugostiteljski objekti će raditi do jedan čas iza ponoći ako su u stambenim zgradama, a oni koji nisu u stambenim zgradama imaće neograničeno vreme, kao i pre kovida. Dozvoljeno je emitovanje muzike u svim ugostiteljskim objektima do jedan sat iza ponoći. Zatvoreni delovi ugostiteljskih objekata mogu da rade do jedan sat”, kazao je Vesić.
Prema njegovim rečima, dozvoljeno je i organizovanje nastave u prirodi, kao i rekreativne nastave, ekskurzije i maturske večeri i svadbe uz primenu svih preporuka koje je Zavod za javno zdravlje napravio pre nekoliko meseci.
“Važno je da će festivali morati da traže posebno odobrenje od Kriznog štaba, ali će oni moći da se organizuju uz primenu mera. Dozvoljeno je prisustvo publike na sportskim terenima, do 30 posto u zatvorenim, a do 50 odsto na otvorenim terenima”, izjavio je Vesić.
Apelovao je na sve ugostitelje da se zaista potrude da se pridržavaju mera koje su na snazi, “jer nas čeka i jesen i zima i da sada kada smo se vratili normalnom životu da se poštuju mere”.
“Sve zavisi od nas samih i da li ćemo se ponašati uz mere opreza, jer kovid nije pobeđen”, naveo je Vesić.
Prva vest je, napominje, da smo se vratili normalnom životu.
“To je velika pobeda građana i građanki Srbije i građana i građanki Beograda, gde je vakcinisano preko 52 odsto, oni su to i zaslužili, ali uz oprez da se pridržavamo svih mera, jer virus može i da se vrati”, naveo je Vesić.
Na pitanje da li će se na maturskim večerima nositi maske, Vesić navodi da se neće nositi maske, ali da bi trebalo da se meri temperatura.
“To znači da bi trebalo da vode računa o razmaku, da odvoje muziku pleksiglasom, da poštuju mere, jer je to u interesu svih”, naveo je Vesić.
Navodi da veruje da je život pobedio i da nećemo imati situaciju kakva je bila.
“Činjenica je da je Beograd bio najdisciplinovaniji, mi u populaciji od 65 do 74 godine imamo preko 81 odsto vakcinisanih. Beograđanke i Beograđani su zaslužili da se vrate normalnom životu”, kaže Vesić.
Nove mere Kriznog štaba, Gojković: Situacija stabilna
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković naveo je, posle sednice Kriznog štaba, da je epidemijska situacija stabilna.
“Vidite i sami da već jedan duži vremenski period imamo jednu stagnaciju, jedan nivo broja zaraženih koji je konstantan. Situacija u bolnicama je zadovoljavajuća. Imamo manje od 500 pacijenata u bolnicama koji se leče od kovida”, rekao je Gojković.
Dodao je da zdravstveni sistem na leto čeka veliki posao i da žele što pre da se vratimo našem svakodnevnom radu.
Gojković je naveo da će prema preporukama sve maloprodajne radnje moći da rade bez ograničenja.
Ugostiteljski objekti na otvorenom će moći da rade bez zabrana, a u zatvorenom do jedan čas iza ponoći, uz poštovanje svih protivepidemijskih mera. Dozvoljena je i muzika u tim objektima.
Krizni štab je preporučio da se dozvoli prisustvo publike na stadionima i svim sportskim događajima. Kapacitet otvorenih objekata je do 50 odsto, a u zatvorenim prostorim do 30 odsto.
Omogućeno je okupljanje u zatvorenom i na otvorenom prostoru do 500 ljudi.
“Svi koji planiraju bilo kakvu vrstu okupljanja gde je predviđeno više od 500 posetilaca, ne mogu to da rade bez saglasnosti Kriznog štaba”, rekao je Gojković.
Dodao je da su dozvoljene proslave maturskih svečanosti uz uslov da u zatvorenom prostoru ne može biti više od 500 ljudi.
Završena sednica Kriznog štaba
U Palati “Srbija” završena je sednica Kriznog štaba na kojoj se razmatralo o dodatnom popuštanju mera.
Zaseda Krizni štab
Počela je sednica Kriznog štaba, na kojoj se očekuje dodatno popuštanje mera – odobrenje za održavanje matura, svadbi i drugih proslava i okupljanja uz poštovanje preventivnih mera.
U Srbiji dato skoro pet miliona doza vakcina
U Srbiji je ukupno dato 4.988.039 doza vakcine protiv koronavirusa.
Jednu dozu vakcine primila je 2.665.581 osoba, dok je obe doze primilo 2.322.458 osoba.
U ustanovama socijalne zaštite zaražena četiri korisnika i sedmoro zaposlenih
U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih, na današnji dan kovid je potvrđen kod četvoro korisnika i sedmoro zaposlenih, saopštilo je danas Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Izlečen je ukupno 5.951 korisnik i 3.092 zaposlena.
Korisnici za koje postoji procena da mogu biti potencijalni prenosioci virusa smešteni su u izolaciju, dok su zaposleni kod kojih postoji takva opasnost – u kućnoj izolaciji.
Najviše novih slučajeva u Beogradu
U Beogradu je zabeležen najveći broj novih slučajeva zaraze koronavirusom – 20. U Jagodini je registrovano 14 novih slučajeva, a u Smederevu i Beloj Palanci po šest.
Po pet slučajeva zabeleženo je u Kragujevcu i Prijepolju, dok su po četiri nova slučaja registrovana u Ubu, Kikindi i Nišu.
U Sremskoj Mitrovici, Kruševcu, Paraćinu, Čačku i Loznici zabeležena su po tri nova slučaja.
U ostalim naseljenim mestima registrovana su manje od tri nova slučaja zaraze koronavirusom.
Na respiratoru 24 pacijenta
Prema poslednjim informacijama, borbu sa kovidom u Srbiji izgubilo je osam obolelih, a koronavirus je potvrđen kod 124 osobe od testiranih 8.287 uzoraka.
Na respiratoru su 24 pacijenta, a ukupno 479 zaraženih je hospitalizovano.
Koronavirus posustaje, ali i dalje odnosi živote. Nastavlja se vakcinacija bez zakazivanja, vakcinom po izboru.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je rekao da su mladi ozbiljni prenosioci virusa, a nisu dovoljno vakcinisani, dok su se stariji vakcinisali i pridržavaju se mera.
Lončar je izjavio je da je situacija u zdravstvenom sistemu pod kontrolom kad je reč o koronavirusu, i da je sada cilj pomoći što više ljudima s drugim oboljenjima, čije je lečenje trpelo zbog kovida, ali i upozorio da pandemija još nije prošla i zamolio sve građane da se ne opuštaju.
Trenutno dostupna istraživanja koja se rade u zemljama gde je vakcinisan najveći broj ljudi ukazuju na to da postoje dva moguća modela za primanje treće doze vakcine protiv koronavirusa, rekao je ministar zdravlja.
Danas zaseda Krizni štab, koji bi trebalo da analizira trenutnu epidemijsku situaciju i od struke se očekuje dodatno popuštanje mera – održavanje matura, svadbi i drugih proslava i okupljanja, uz poštovanje preventivnih mera.
Situacija sa kovidom je bolja nego što je bila, imaćemo još problema, a videćemo hoćemo li posle leta imati talas, možda blaži nego što je bio, rekao je epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović.
Zbog pandemije koronavirusa, Mađarska je u septembru prošle godine ograničila redovni putnički saobraćaj preko granice sa Srbijom na tri granična prelaza, od postojećih devet. Zbog uspešne vakcinacije i povoljne epidemijske situacije u obe zemlje, mađarska vlada odlučila je da ponovo otvori nekoliko graničnih prelaza sa Srbijom.
Integrisani srpsko-mađarski prelaz Bački Vinogradi ponovo je otvoren i radi po ustaljenom radnom vremenu od 7 do 19 časova, kao i Đala i Bajmok, a sve vreme su radili Horgoš, Kelebija i Bački Breg.