Udruženja računovođa i udruženja privrednika zatražila su od Agencije za privredne registre da pomeri rok za dostavljanje Statističkog izveštaja za 2020.g. do 31.marta ove godine.
U Udruženju Računovodstvene komore Srbije ukazuju da je pristup aplikaciji za dostavljanje finansijskih izveštaja u APR bio moguć tek od 5. februara. Broj preduzetnika koji vode dvojno knjigovodstvo i dostavljaju APR-u finansijske izveštaje povećan je za 70.000 što dodatno opterećuje softver. Računovodje ističu da pri unosu podataka često dolazi do prekida zbog grešaka koje se javljaju usled tehničkih problema u funkcionisanju aplikacije, brišu se već uneti podaci, otežava i produžava rad pri unosu statističkog izveštaja za jedno pravno lice i dodatno opterećuju već preopterećene računovodje.
“Problem nastaje u trenutku kada hoćemo da potpišemo svoje završne račune, kada hoćemo da se ulogujemo. Sve to nije moguće zato što imamo više sertifikacionih tela koja nisu kompatibilna. Imamo mnogo problema, sve to nam oduzima mnogo vremena, jednostavno, sedimo svi danonoćno za računarom”, kaže vlasnica preduzeća za knjigovodstvene usluge u Čačku i članica UO Računovodstvene komore Srbije Ljiljana Filipović.
Računovodje navode da je već usvojena odredba da se godišnji finansijski izveštaju za 2021. dostavljaju do 31. marta sledeće godine , zbog čega su uputuli molbu ministarstvu finansija da isti rok važi i prilikom dostavljanja izveštaja za prethodnu 2020. godinu. U dopisu izražavaju očekivanje da će biti otklobnjeni svi problemi koji se javljaju poslednjih godina i koji otežavaju rad računovodja u Srbiji.
“Ovaj apel APR-u nije zahtev da krši zakon, već apel da se pomogne računovodjama, da se produži rok do 31. marta 2021. godine jer su korisnici usluga APR-a imali u kontinuitetu ili sa prekidima odredjene probleme, izgubili su mnogo vremena da dostave statističke izveštaje. Ovo je takodje i apel da se informacioni sistem za dostavljanje godišnjih Finansijskih izveštaja, koji će se sledeće godine prvi put dostaviti 31. marta počne da se priprema već sada kao radni zadatak“, ističe predsednica Računovodstvene komore Srbije, mr Snežana Mitrović.
Državni aparat je veoma striktan kad su u pitanju rokovi i obaveze privrednika i računovođa, a veoma fleksibilan kad je u pitanju odgovornost onih koje poreski obveznici plaćaju da obezbede adekvatan sistem. Krajnje je vreme je da službe počnu da rade u interesu građana i privrede Srbije, navode u udruženju računovodja i ističu da nikakav odgovor od nadležnih jo uvek nisu dobili.