Vlada Srbije objavila je svoj predlog rešenja za pitanje plaćanja poreza, koji je iznela tokom pregovora sa frilenserima, i navela da je na sastanku konkretnim primerom predstavljen način naplate.
Premijerka Ana Brnabić, ministar finansija Siniša Mali i direktorka Poreske uprave Dragana Marković održali su drugi zajednički sastanak sa predstavnicima Udruženja radnika na internetu, saopštila je Vlada.
Na sastanku su, kako je saopšteno, izneta konkretna rešenja i predlozi sprovođenja naplate obaveza iz prethodnog perioda svima koji poreze i doprinose nisu plaćali u prethodnih pet godina i regulisanja budućeg statusa za fizička lica koja ostvaruju prihode iz inostranstva.
“Na sastanku je, nakon dve nedelje razgovora članova Radne grupe Vlade Republike Srbije koja se bavila ovom temom i Udruženja radnika na internetu, predloženo da se za sva lica koja do sada nisu plaćali poreze i doprinose obustavi postupak naplate od strane Poreske uprave do izmena Zakona o porezu na dohodak građana koji bi na sveobuhvatan način regulisao ovu oblast, a koji bi bio usvojen do 1. maja ove godine”, navodi Vlada.
Takođe, kako se dodaje, predloženo je da se normirani troškovi priznaju u visini od 43 odsto ostvarenih prihoda, te da se omogući isplata obaveze iz prethodnog perioda na 120 rata (deset godina), bez obračuna kamate, kako bi se na najbolji mogući način izašlo u susret radnicima na internetu, a pri tome ne urušavajući poreski sistem.
Vlada navodi da je na sastanku konkretnim primerom predstavljen ovakav način naplate.
“Objašnjeno je da bi se neplaćeni porez u iznosu od 5.000 evra (u dinarskoj protivvrednosti) u prethodnih pet godina na taj način umanjio na 3.000 evra (u dinarskoj protivvrednosti). U ovom slučaju, uz davanje mogućnosti plaćanja na 120 rata, bez kamate, ukupan mesečni trošak kojim bi se isplaćivala dugovanja državi iz prethodnog perioda, iznosio bi 3.000 dinara”, dodaje se u saopštenju.
Ministar finansija Siniša Mali istakao je da je to izuzetno korektna ponuda Vlade Srbije.
Vlada Srbije izašla je i sa predlogom da se kroz uključivanje radnika na internetu u rad Radne grupe koja se bavi izradom novog zakona koji će regulisati nestandardne, odnosno fleksibilne oblike rada, kako bi se na pravi način definisao njihov status, prava i obaveze u celom sistemu.
“Na sajtu Ministarstva finansija i Poreske uprave se nalaze predlozi Vlade Srbije za sve koji žele da na taj način regulišu obaveze, a s obzirom na to da predstavnici udruženja nisu prihvatili pomenute predloge”, piše u saopštenju
Predlog Vlade Srbije neprihvatljiv za frilensere
Predlog Vlade Srbije da se obustave svi postupci do donošenja u aprilu izmena Zakona o porezu na dohodak građana kojim bi nam se otpisale kamate na dugovanja i produžio rok otplate na deset godina, neprihvatljiv je, saopštilo je Udruženje radnika na internetu.