Početkom godine slike sa brane Potpećkog jezera alarmirale su na uzbunu. Limom je pristiglo, oko 7.500 kubika smeća, mahom plastike i pretvorilo jezero u plutajuću deponiju. Usledilo je čišćenje i sakupljeno je 110 kamiona smeća. Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović se nada da će se uskoro naći adekvatno rešenje tog višedecenijskog problema.
Sada brana izgleda drugačije, iako kraj obala i u jezerskim rukavcima i dalje pliva plastika – 110 kamiona smeća završilo je na užičkoj deponiji, a prikupljeno je 90 kamiona drveća.
“Problema je bilo svakako, prvenstveno niske temperature u jednom periodu kad nismo radili, ali evo za nekih 20-ak dana od početka radovi se privode kraju”, kaže Jugoslav Jovanović vodeći inženjer za vodne resurse JP”Srbija vode”.
Smeće je opteretilo i rad hidroelektrane.
“Poslednjih dana smo beležili otežan sam proces proizvodnje. Jedan deo smeća je verovatno potonuo na rešetke na ulaznoj građevini. Mi ćemo nakon završenog procesa čišćenja sa površine Potpećkog jezera već za vikend angažovati ronioce”, navodi Predrag Šaponjić direktor HE “Potpeć”.
Ružna slika na Potpećkom jezeru ponavlja se periodično, kada god Lim poraste.
“Lim kreće iz Plavskog jezera, to je osam lokalnih samouprava, većina njih ima neuređene deponije u samom slivu reke tako da svi moraju biti svesni da ovo nije problem jedne lokalne samouprave i malog broja ljudi, ovo je širi problem država i svih koji su u slivu Lima”, dodaje Jovanović.
Za početak resorno ministarstvo organizovalo je video konferenciju svih država iz Polimlja.
“Prihvatili su svoju odgovornost, ministarka je preduzela prve korake, a to je da se formiraju radne grupe u okviru kojih će se definisati problemi i pristupiti rešavanju”, izjavio je Jovan Basta rukovodilac VPC “Sava Dunav” JP “Srbija vode”.
Čisto jezero ipak najviše priželjkuju Pribojci koji su sagradili ribarsko naselje i auto-kamp kao važan deo turističke ponude. Ipak, turista nema niti će ih biti, sve dok se od flaša i drugog otpada ne vidi ni površina jezera, a ni obale.
Povodom završetka radova na uklanjanju više od deset hiljada kubika plivajućeg otpada iz Potpećkog jezera oglasila se i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović. Ona je izavila da su radovi, pored teških vremenskih uslova, izvedeni u veoma kratkom roku i zahvalila JVP “Srbijavode” i Elektroprivredi Srbije na efikasnosti i uspešno obavljenom poslu.
Ministarka je podsetila da je povodom problema sa plivajućim otpadom na Limu i Drini održan sastanak sa nadležnim ministrima iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine i izrazila nadu da će se uskoro doći do adekvatnog rešenja ovog decenijskog problema.
“Zahvaljujući hitnoj intervenciji JVP Srbijavode, koje je na našu inicijativu izvelo neophodne radove uz podršku JP Elektroprivreda Srbije, iz Potpećkog jezera uklonjeno je desetine hiljada kubika otpada, koji je transportovan u Regionalni centar Duboko kod Užica. Otpad koji završi u Limu i Drini je gorući problem koji Srbija ne može da reši bez saradnje sa susednim državama. Zbog toga je važno da kroz regionalnu saradnju zajedno dođemo do trajnog rešenja, jer svima nam je u interesu da imamo čiste reke i zdravu životnu sredinu”, rekla je Irena Vujović.
Ministarka je dodala da je na nedavno održanom sastanku sa ministrima iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine predložila da tri države potpišu memorandum o razumevanju, na osnovu kojeg će se sprovoditi neophodne aktivnosti.
“Dok čekamo da se steknu uslovi za potpisivanje takvog dokumenta, sa nadležnim kolegama smo dogovorili da formiraju radne grupe u okviru svojih resora kako bi se operativnije pristupilo problemu i mapirale divlje deponije u slivu reka”, navela je Irena Vujović.
U saopštenju Ministarstva se dodaje da će se, nakon uklanjanja komunalnog otpada iz Potpećkog jezera, pristupiti drugim merama u cilju dugoročnog rešavanja ovog problema, a jedna od njih je i izgradnja sanitarnih deponija van plavih zona, kao i zatvaranje postojećih sa rekultivacijom divljih i nesanitarnih deponija u slivnom području.