Na ambalaži većine proizvoda stoji datum do kog ih je najbolje upotrebiti. Ipak, poznato je da neke od namirnica možete jesti i ukoliko ste malo premašili taj datum, dok druge mogu biti opasne za vaše zdravlje.
Ponekad izgled i miris mogu da zavaraju, zato treba pažljivo čitati deklaraciju proizvoda. U suprotnom, posledice mogu biti ozbiljne, a da ne spominjemo koliko može biti opasno trovanje pokvarenom hranom.
Jedna od namirnica sa kojom treba biti posebno obazriv je sir. Tako gauda i ementaler mogu duže da “požive” u frižideru jer se na njima teže stvara buđ. Nutricionisti kažu da kada ih jednom otvorite, možete ih čuvati do tri nedelje u frižideru. Sveži su podložniji kvarenju, te čim primetimo neku promenu, treba da ih bacimo.
Potrošači najviše zaziru, i to s pravom, od pokvarenog mesa. Ako mu je istekao rok trajanja, sveže meso može biti kontaminirano salmonelom, ešerihijom i drugim bakterijama. I da znate da je mleveno meso još osetljivije i znatno podložnije kvarenju nego meso u komadu.
Isti je slučaj i sa ribom. Najbolje je da je pripremite još onog dana kada ste je doneli u kuću, eventualno sutradan. Ako prethodno nije bila smrznuta, možete je i zalediti i ostaviti za kasnije.
Takođe, važno je napraviti razliku između “najbolje upotrebiti do” i “upotrebljivo do.” U prvom slučaju to znači da je proizvod moguće upotrebiti i posle tog roka, ali da je on verovatno izgubio na kvalitetu, a u drugom slučaju to je poslednji dan do kada ga možemo jesti.
Zato vam sada predstavljamo listu namirnica koje možete jesti i posle isteka roka, kao i onih koje su opasne za konzumiranje.
Opasne posle isteka roka: mesni delikatesi, mešano povrće, jaja, ostrige, škampi, mleveno meso, sveže bobičasto voće, meki sirevi, klice lucerke
Jestivo posle isteka roka: čokolada, čips, tvrdi sir, konzervirana hrana, salata u kesi, suve testenine, čaj, začini