Za 152 godine organizovanog bavljenja turizmom, Vrnjačka Banja dočekala je mnoge poznate goste u svojim vilama. Neke od tih vila danas ne postoje, a neke su potpuno promenile izgled. Priče koje su u njima nastale rešila je da ispriča Turistička organizacija Vrnjačke Banje i period sa manje turista koristi da postavi info-table ispred tridesetak objekata.
Vrnjačka Banja je nadaleko poznata po mineralnim izvorima i parkovima. Ali Vrnjčani sa ponosom kažu da se u njihovom mestu stvarala istorija, pisala neka od najlepših književnih dela. Upravo o tome svedoče stare vile u kojima su odsedale krunisane glave, ali i pisci, glumci i političari.
Jedna od njih je nekadašnja vila „Turkulović“ koja se nalazi na Promenadi preko puta vrnjačkog parka. Danas je poznatija kao hotel „Promenada“.
„Ono što tu vilu čini čuvenom je da su 1941. godine u njoj Nemci oformili svoj štab“, počinje priču o vili „Turkulović“ Mina Stanojević iz Turističke organizacije Vrnjačke Banje.
„Tu su 1944. godine osmislili čuvenu operaciju Desant na Drvar, poznatu i kao Konjički skok“, nastavlja Mina i dodaje da je inspiracija za naziv operacije potekla od mozaika konja koji se i dan danas nalazi u samoj vili.
Inače, objekat je sagrađen tridesetih godina prošlog veka i tada je imao 25 luksuznih soba. Imao je i centralno grejanje i toplu vodu što je u to vreme bila retkost. Zbog svega toga vila „Turkulović“ je bila kategorisana kao vila prvog reda. U njoj je bila i jedna od prvih zubnih ordinacija koju je vodila doktorka Miroslava, supruga valsnika Dragutina Turkulovića.
Tridesetak koraka niz Promenadu vodi do nekadašnje vile „Arnovljević“, jedne od nastarijih u Vrnjačkoj Banji. Izgradnja je počela 1903. i završena je tri godine kasnije.
U svojoj istoriji nosila je još nekoliko naziva. „Bila je poznata i kao vila ‘Nadežda’, ‘Sutjeska’, svima poznata vila ‘San’. Taj naziv je najduže nosila“, podseća Mina Stanojević.
Danas se zove vila „Emilija“, a zanimljivo je da je u njoj posle Drugog svetskog rata boravio čuveni književnik Antonije Isaković.
I nije samo Antonije Isaković u Banji pronašao mir i inspiraciju. U vrnjačkim vilama su odsedali, između ostalih, Ivo Andrić, Miroslav Krleža i čuveni sovjetski književnik Maksim Gorki. Rado viđena gošća u vili „Snežnik“ bila je Desanka Maksimović, koja je odsedala u sobi 103.
„Desanka Maksimović je upravo u Vrnjačkoj Banji napisala nekoliko svojih najlepših pesama“, ponosno ističe Mina Stanojević iz tamošnje Turističke organizacije. Prema njenom mišljenju, najviše pažnje zavređuje Molitva za ljubav.
„Inspiracija za nju je bila ljubav učiteljice Nade i oficira Relje koji su se puno voleli, ali u doba Prvog svetskog rata Relja odlazi na ratište, Nada ostaje sama. S obzirom na to da se Relja tamo zaljubio u prelepu Grkinju, nažalost nikada se više nisu videli. I upravo mnoge Vrnjčanke uplašene i poučene tom pričom svoju ljubav vezuju na mostu ljubavi u Vrnjačkoj Banji, a bacaju ključić u Vrnjačku reku“, priča u jednom dahu Mina legendu poznatu svim meštanima Vrnjačke Banje.
Tužna ljubavna priča vezana je i za vilu „Trajković“ koja krasi vrh Čajkinog brda. U njoj je sa roditeljima i sestrama živela Sloboda Trajković, verenica Iva Lole Ribara. Sloboda, ćerka vrnjačkog apotekara, studirala je hemiju u Beogradu gde je i upoznala Iva. Problemi za mladi par počinju sa početkom Drugog svetskog rata u Jugoslaviji.
„Tada se Sloboda skrivala u vili u Vrnjačkoj Banji, a Ivo je otišao u rat. Kako su Nemci pronašli Slobodu, tražili su od nje da pošalje pismo i namami svog voljenog u zamku Gestapoa. Međutim, ona je to odbila i samim tim je odvedena u logor u kojem je kasnije i ugušena sa svojom porodicom. Tako da je to jedna tužna ljubavna priča, dodatno i zbog toga što joj je Ivo napisao jednu od najlepših ljubavnih pesama koju ona, nažalost, nikada nije pročitala“, priča Mina priču koja će biti ispisana i na info-tabli koju će Turistička organizacija uskoro postaviti.
Takve table naći će se ispred tridesetak starih vila kako bi ove i slične priče saznali svi koji posete Vrnjačku Banju. Na njima će, na neki način, biti ispisani i delovi svedočanstva o tome da se Banja već vek i po organizovano bavi turizmom.