Sa epidemijskom situacijom prilagođavamo neke navike, običaje, želje. Bez okupljanja i proslava na trgovima dočekaćemo Novu godinu, ali ne i bez humanosti. Sve više gradova i opština prihvata ideju da novac planiran za praznične manifestacije preusmeri na posebne račune, za obolelu decu i sve ostale kojima je pomoć neophodna.
Novčanu pomoć za lečenje ili operacije u Vranju je, od 2016. godine, kada je otvoren poseban račun, primilo 70 porodica. Po pola miliona dinara uplaćuje grad krajem svake godine na taj račun, nije bilo organizovanih dočeka.
“Nažalost imamo veliki broj ljudi koji se stalno javljaju, stalno zahtevaju na neki način da im se pomogne u lečenju njihove dece, mi smo odlučili da i ove godine sav novac koji bi trebalo da ide za proslavu Nove godine uplatimo upravo na njihov račun”, istakla je dr Aleksandar Stajić, član gradskog veća.
Za lečenje, paketiće, humanitarna udruženja uplaćuju i gradovi i opštine. Za zdravlje i dečji osmeh.
“Jedan deo usmerićemo na nabavku 500 paketića za naše mališane koji se nalaze na evidenciji Centra za socijalni rad, centra Most, učenika osnovne i srednje škole 9. maj, kao i korisnika Narodne kuhuinje”, kaže Simo Salapura, gradonačelnik Zrenjanina.
Tokom javne rasprave o budžetu Kragujevca, inicijativu da sredstva za novogodišnju rasvetu grad preusmeri za lečenje dece pokrenuli su građani. Inicijativa je prihvaćena, odvojeno je pet miliona dinara.
“Lično smatram da ovo nije godina u kojoj je potrebno nešto previše slaviti, ovo je godina borbe, kada moramo da budemo jedinstveni, a i deo te jedinstvenosti svakako jeste briga prema našim najmlađima i onim najugroženijima koji boluju od retkih bolesti i kojima drugačije nije moguće pomoći”, navodi Nikola Dašić, gradonačelnik Kragujevca.
Širenje epidemije prouzrokovalo je i širenje virusa humanosti. I Užičani se odriču vatrometa, dodatnog kićenja grada, tri miliona uplatiće na poseban račun. Pomažu i sada.
“Već unazad dva-tri meseca koliko smo ovde, imali smo zahteve roditelja, imali sme negde oko pet, šest tih zahteva roditelja, gde smo opredeljivali od 50.000 do 250.000 dinara upravo na ovaj način, kao što sam rekla, roditelji podnesu zahtev, to prođe kroz Gradsko veće i onda Centar za socijalni rad isplati tu sumu novca”, ukazuje dr Jelena Raković Radivojević, gradonačelnica Užica.
U Pirotu će građani moći na zvaničnom sajtu Grada da predlažu kome treba pomoći, Kruševac nema posebna sredstva u budžetu za novogodišnja slavlja, a pomažu, tokom godine, uplatama na račun Saveta za zdravlje ili humanitarnih udruženja.