Preliminarni rezultati Nacionalne studije seroprevalencije SARS-CoV-2 koju je sproveo Institut za epidemiologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu sa Institutom za primenu nuklearne energije (INEP) pokazuju ko je u našoj zemlji najotporniji na koronu i koji procenat stanovništva ima imunitet na kovid.
Najviše otpornih na koronu u Srbiji je među mlađima od 19 godina, koji su, inače, retko evidentirani kao zaraženi i oboleli, pa se pokazalo da gotovo svaki treći (31,8 odsto) u ovoj uzrasnoj grupi ima IgG antitela, odnosno prirodno stečen imunitet.
Najzaštićeniji su stanovnici Kragujevca, Užica, Čačka, Valjeva, Šapca. Gotovo svaki peti (23,1 odsto) u ovim krajevima ima antitela koja ga štite od kovida, što pokazuje i činjenica da je u drugom talasu epidemija korona bila najjača u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji.
Posle Šumadije i Zapadne Srbije (23,1 odsto), po imunitetu prednjače južna i istočna Srbija sa 21,8 odsto otpornih i Vojvodina sa 18,8 odsto, dok je Beograd, iako je jedno od najvećih žarišta od početka epidemije, a posebno u ovom trećem talasu, na četvrtom mestu sa 16,9 odsto onih koji su razvili prirodni imunitet.
Na osnovu izveštaja studijskog tima Instituta za epidemiologiju, na kovid- 19 pre trećeg talasa imunitet na koronu steklo je 20,7 odsto stanovništva. Utvrđeno je to na reprezentativnom uzorku od 1.200 domaćinstava, odnosno ukupno 2.500 ispitanika.
Nije bilo lako sprovesti studiju seroprevalencije jer je odziv stanovništva bio mali. Na to su posredno ukazali u izveštaju ističući da je kontaktirano 7.057 domaćinstava, a da je stopa odziva sa 1.200 porodica koje su prihvatile, tek 17 odsto. Na osnovu rezultata dve urađene studije naučni odbor predložio je da se ovakva ispitivanja u opštoj populaciji periodično nastave. Istraživači su ukazali na značaj povremenog retestiranja ispitanika uključenih u studije.
Nacionalna studija seroprevalencije SARS-CoV-2 počela je 26. juna. Zvanični nalazi će tek biti objavljeni.