Krizni štab za suzbijanje širenja koronavirusa zasedao je danas, dan nakon što je u Srbiji dostignut rekordan broj novozaraženih – 512. Iako se očekivalo, nove, strože mere nisu donete, a akcenat je stavljen na rigoroznu primenu postojećih. Ove mere su trenutno na snazi u Srbiji.
Obavezno nošenje maski u zatvorenom, na otvorenom preporučeno
Nošenje maski je obavezno u zatvorenim prostorima, gradskom prevozu, dok se građanima preporučuje da maske nose i na otvorenom.Tamo gde, na otvorenom, nije moguće održati fizičku distancu, na primer u redovima, nošenje maske je obavezno. Kazna za nenošenje maske u gradskom prevozu je 5.000 dinara, a kontrolu sprovodi sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja.
Držanje fizičke distance
U zatvorenom i na otvorenom treba držati fizičku distancu od najmanje 1,5-2 metra. Fizičku distancu mora držati i publika na kulturnim i drugim manifestacijama i predstavama, kao što su bioskopi i pozorišta.
Zabranjeno okupljanje više od 30 osoba
Lokalnim samoupravama zabranjeno je da daju specijalne dozvole za organizaciju različitih okupljanja.
Zabranjena su javna okupljanja više od 30 osoba na celoj teritoriji Republike Srbije, na javnim mestima u zatvorenom i otvorenom prostoru. Rastojanje između prisutnih mora biti najmanje 1,5 metar, odnosno na svaka četiri kvadrata može biti prisutna jedna osoba.
Žurke, svadbe i druge privatne proslave apostrofirane su kao najopasnija mesta za prenošenje zaraze. Preporučeno je da se i predstojeće slave obeležavaju u krugu porodice i uz pridržavanje epidemioloških mera.
Ograničeno radno vreme
Ugostiteljski i trgovinski objekti ne smeju da rade posle 23 sata. Do nedavno je ugostiteljskim objektima koji imaju baštu bio dozvoljen rad do jedan sat posle ponoći. U kafić se mora ući sa maskom, koja se može skinudi kada se sedi za stolom. Ako se ide u toalet ili se objekat napušta, maske ponovo mora da se stavi.
Posle 23 sata mogu raditi apoteke i pojedine pumpe.
Obavezan negativan test za građane koji dolaze iz regiona
Stranci koji dolaze iz Hrvatske, Bugarske, Rumunije i Severne Makedonije moraju imati obavezan pi-si-ar test prilikom ulaska u Srbiju, i to ne stariji od 48 sati.
Nadzor za putnike povratnike
Svi građani Srbije koji se po putovanju vraćaju u zemlju nalaze se pod zdravstvenim nadzorom. Na portalu e-Zdravlje treba da se prijave, urade test samoprocene i vode računa o promenama zdravstvenog stanja tokom deset dana.
Ukoliko dobiju simptome kovida-19, treba da se jave u kovid abulantu.
U sredu najveći broj zaraženih od početka epidemije
uče je u Srbiji zabeleženo 512 novih slučajeva koronavirusa, što je rekord od početka epidemije u martu ove godine.
Na bolničkom lečenju je 490 osoba, a stručni štab strahuje da bi moglo da dođe do ubrzanog širenja koronavirusa u Srbiji.
Krizni štab je danas zasedao i, iako je javnost očekivala usvajanje strožih mera, do toga nije došlo.
Jedina novost nakon današnje sednice jeste donošenje odluke o uvođenju brzih antigenskih testova, tamo gde je to odgovarajući indikovani test.
Nadležni su više puta do sada apelovali da je neophodno da se svi građani pridržavaju mera, a da je na lokalnim samouprava da nadziru i kontrolišu njihovo sprovođenje, i, ako treba, kažnjavati prekršioce.
Predrag Kon nedavno je za RTS rekao da je frustriran zbog toga što mnogi krše mere i što kontrola nije adekvatna.
Imunolog Srđa Janković epidemiološku situaciju u Srbiji ocenjuje kao preteću.