VOZAČI, PRIPREMITE NOVAC Detaljan vodič za pravilo koje važi od 1. novembra

VOZAČI, PRIPREMITE NOVAC Detaljan vodič za pravilo koje važi od 1. novembra

21/10/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: Blic

Foto: Pixabay

Rani vesnik zime u Srbiji su i redovi ispred vulkanizerskih radnji. Mnogi vozači već sada menjaju letnje zimskim gumama kako bi izbegli gužve i dočekali spremni 1. novembar od kada su deblji pneumatici obavezni po snegu i ledu.

Zamena guma košta u proseku od 500 do 900 dinara po točku dok se cena zimskog pneumatika kreće od 3.500 do 20.000 dinara u zavisnosti od tipa vozila i proizvođača.

Ako je pandemija kovida 19 nešto dobro donela onda je to disciplina među vlasnicima vozila koji sada, kako tvrde vulkanizeri, izbegavaju gužve pa na vreme, deset dana pre roka, zakazuju termin za zamenu guma.

– Vozači su sve savesniji. Svesni su da neće moći svi 1. novembra da zamene gume pa već sada zovu i najavljuju vreme dolaska. Komplet zamene gume po točku što podrazumeva demontažu, montažu I balansiranje košta od 500 do 900 dinara u zavisnosti veličine felne i vrste vozila – objašnjavaju u jednoj vulkanizerskoj radnji.

Zimske gume u proseku traju tri-četiri godine, a nabavka ovih pneumatika nije baš mali izdatak za kućni budžet.

 Najjeftinije takozvane badžet gume u koje spadaju i kineske i domaće, koštaju oko 3.500 dinara za, recimo, “fijat punto” dok premijum pneumatici tri puta skuplji pa im je okvirna cena 10.000 dinara. S druge strane, za prosečno vozilo srednje klase tipa “reno laguna” cena zimske gume se kreće od 4.500 do 7.500 dinara. Naravno, najskuplji zimski pneumatik imaju džipovi i to od 6.000-7.000 do 20.000 dinara – naglašavaju vulkanizeri.

Na gumama se ne sme štedeti pa tako iracionalno pitanje da li se zimski pneumatici moraju staviti na sva četiri točka.

 Mnogo je bitno da se zimske gume stave na sva četiri točka. Ako biste recimo stavili samo na prednje točkove došli bi u situaciju da vam prilikom kočenja zadnji deo vozila ode ispred prednjeg i napravili biste karambol. Izuzetno je značajno da kočnice ravnomerno hvataju, a da bi to mogle po snegu i ledu šara na gumi ne sme biti tanja od 4 milimetra. To je minimum minimuma – apostrofiraju vulkanizeri i dodaju da cena zimskih guma i nije toliko skupa jer, kako kažu, jedno punjenje rezervoara vredi ko dve gume.

Mnogi kompromisno rešenje i za novčanik i za bezbednost na putu nalaze u univerzalnim gumama. To jeste kompromisno rešenje, ali samo u jednom slučaju.

– Univerzalne gume preporučuju se samo za vozače koji ne prelaze više od 10.000 kilometara godišnje. To je kompromis između letnjih i zimskih guma i u proseku su od 20 do 30 odsto skuplje u odnosu na zimske ili letnje gume. Reč je o gumama koje imaju dovoljno mekoće da ne gube potrebna svojstva na zimskim temperaturama ispod sedam stepeni. Međutim, upravo ta mekoća utiče da se ovi pneumatici mnogo više habaju leti, na plus 40 stepeni. Sve ima svoju cenu – poručuju u vulkanizerskoj radnji i dodaju je vek trajanja guma od 30.000 do 50.000 kilometara.

I direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović upozorava na manjkavost univerzalnih guma.

– Iako su zakonom dozvoljene nema tih univerzalnih guma koje će imati vrhunske karakteristike leti i zimi. Zbog svoje bezbednosti vozači bi morali da imaju i letnje i zimske gume – objašnjava Okanović.

Inače, zimska guma neophodna i kada je hladno, nebitno da li snega ima ili ne.

– Ako temperatura vazduha padne ispod 7 stepeni, letnje gume gube svoja svojstva, znatno lakše proklizavaju i imaju duži zaustavni put. Takođe, podloga često bude znatno hladnija od vazduha, što ima svoj uticaj – objašnjava Damir Okanović, direktor Komiteta za saobraćaj.

Kada je reč o kaznama zbog vožnje na letnjim gumama po ledu, susnežici ili snegu, one mogu biti paprene ma koliki minus bio. Novčana sankcija za ovaj prekršaj kreće se od 10.000 do 800.000 dinara, a u određenom slučaju moguća je čak i zatvorska kazna od 12 godina!

Za korišćenje letnjih umesto zimskih guma na putu prekrivenom snegom, ledom ili poledicom, kazne iznose od 10.000 do 20.000 dinara za fizička lica, 60.000 do 800.000 dinara za pravna lica, a za preduzetnike između 30.000 i 200.000 dinara.

U slučaju da dođe do nezgode, izazvane upravo time što vozilo nije imalo zimske gume, a što se tretira kao tehnički neispravno vozilo, kazne su još i veće.

Tako u slučaju nezgode u kojoj nema povređenih i došlo je do manje materijalne štete, vozač koji je kriv moraće da plati između 20.000 i 40.000 dinara, ili da odluži kaznu od 45 dana zatvora.

Ako je neko pretrpeo lakše telesne povrede, uzročnik nesreće biće kažnjen sa do 3 godine zatvora, dok u slučaju težih povreda ta kazna iznosi između 1 i 8 godina zatvora. Ako dođe do smrti, propisana je kazna zatvora od dve do 12 godina.

Zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju (ZOOS), navodi: “Ako je šteta nastala zbog toga što je motorno vozilo bilo tehnički neispravno, a ta je okolnost vozaču vozila bila poznata”, obaveza društva za osiguranje da štiti vlasnika motornog vozila nije apsolutna.

Takođe, troškovi u koje može da “upadne” vozač tehnički neispravnog vozila, što je u ovom slučaju automobil sa letnjim gumama na putu prekrivenim snegom – mogu biti milionske.

Ukoliko takvo vozilo uzrokuje nesreću, osiguravajuća kuća koja oštećenom isplaćuje štetu, potražiće od vozača koji je u tom trenutku upravljao vozilom, ili od vlasnika automobila, da joj taj novac nadoknadi.

Dakle, važno je znati da nećete platiti kaznu ako nemate zimsku gumu 1. novembra u slučaju da snega i leda nema. Ali ono što je iskustvo pokazalo, to je da mnogi vozači upravo zato odlažu zemenu guma, a onda ih sneg iznenadi. A onda obično budu i gužve kod vulkanizera.

Ositm toga, podsetimo i na to da ona nije važna samo zbog snega i leda, već je treba imati kada tempertura vazduha prande ispod 7 strepeniz Celzijusovih.

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "VOZAČI, PRIPREMITE NOVAC Detaljan vodič za pravilo koje važi od 1. novembra". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Veče frule „Duša frularskih priča“

U organizaciji Muzičkog društva „Srpski Zlatoust“ i pod pokroviteljstvom Gradskog kulturnog centra i grada Užica, po treći put će biti organizovano tradicionalno veče frule pod nazivom „Duša frularskih priča“. U okviru bogatog muzičkog… […]

Brend  ,,Plodovi  Srbije” uskoro  bogatiji  za  api  centar

Brend  ,,Plodovi Srbije” čije  je  sedište  u  selu  Ježevica kod  Čačka  uskoro  će  postati  bogatiji  za  api  centar .  Izgradnja  prve  sertifikovane  api  komore  je  pri   kraju ,  a ponosna  vlasnica brenda  Danijela … […]

Samouki metereolog iz Buara

Sedamdesetogodišnji Rade Jocić, nekadašnji radnik fabrike Prvi Partizan Fasau, penzionerske dane u užičkom selu Buar provodi neumorno prikupljajući podatke o vremenu. Za prognoze samoukog meteorologa, meštani tvrde da su nepogrešive. Meštani Buara ne… […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
59

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

VOZAČI, PRIPREMITE NOVAC Detaljan vodič za pravilo koje važi od 1. novembra

21/10/2020
Autor:
Info Press
Izvor: Blic
Foto: Pixabay

Rani vesnik zime u Srbiji su i redovi ispred vulkanizerskih radnji. Mnogi vozači već sada menjaju letnje zimskim gumama kako bi izbegli gužve i dočekali spremni 1. novembar od kada su deblji pneumatici obavezni po snegu i ledu.

Zamena guma košta u proseku od 500 do 900 dinara po točku dok se cena zimskog pneumatika kreće od 3.500 do 20.000 dinara u zavisnosti od tipa vozila i proizvođača.

Ako je pandemija kovida 19 nešto dobro donela onda je to disciplina među vlasnicima vozila koji sada, kako tvrde vulkanizeri, izbegavaju gužve pa na vreme, deset dana pre roka, zakazuju termin za zamenu guma.

– Vozači su sve savesniji. Svesni su da neće moći svi 1. novembra da zamene gume pa već sada zovu i najavljuju vreme dolaska. Komplet zamene gume po točku što podrazumeva demontažu, montažu I balansiranje košta od 500 do 900 dinara u zavisnosti veličine felne i vrste vozila – objašnjavaju u jednoj vulkanizerskoj radnji.

Zimske gume u proseku traju tri-četiri godine, a nabavka ovih pneumatika nije baš mali izdatak za kućni budžet.

 Najjeftinije takozvane badžet gume u koje spadaju i kineske i domaće, koštaju oko 3.500 dinara za, recimo, “fijat punto” dok premijum pneumatici tri puta skuplji pa im je okvirna cena 10.000 dinara. S druge strane, za prosečno vozilo srednje klase tipa “reno laguna” cena zimske gume se kreće od 4.500 do 7.500 dinara. Naravno, najskuplji zimski pneumatik imaju džipovi i to od 6.000-7.000 do 20.000 dinara – naglašavaju vulkanizeri.

Na gumama se ne sme štedeti pa tako iracionalno pitanje da li se zimski pneumatici moraju staviti na sva četiri točka.

 Mnogo je bitno da se zimske gume stave na sva četiri točka. Ako biste recimo stavili samo na prednje točkove došli bi u situaciju da vam prilikom kočenja zadnji deo vozila ode ispred prednjeg i napravili biste karambol. Izuzetno je značajno da kočnice ravnomerno hvataju, a da bi to mogle po snegu i ledu šara na gumi ne sme biti tanja od 4 milimetra. To je minimum minimuma – apostrofiraju vulkanizeri i dodaju da cena zimskih guma i nije toliko skupa jer, kako kažu, jedno punjenje rezervoara vredi ko dve gume.

Mnogi kompromisno rešenje i za novčanik i za bezbednost na putu nalaze u univerzalnim gumama. To jeste kompromisno rešenje, ali samo u jednom slučaju.

– Univerzalne gume preporučuju se samo za vozače koji ne prelaze više od 10.000 kilometara godišnje. To je kompromis između letnjih i zimskih guma i u proseku su od 20 do 30 odsto skuplje u odnosu na zimske ili letnje gume. Reč je o gumama koje imaju dovoljno mekoće da ne gube potrebna svojstva na zimskim temperaturama ispod sedam stepeni. Međutim, upravo ta mekoća utiče da se ovi pneumatici mnogo više habaju leti, na plus 40 stepeni. Sve ima svoju cenu – poručuju u vulkanizerskoj radnji i dodaju je vek trajanja guma od 30.000 do 50.000 kilometara.

I direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović upozorava na manjkavost univerzalnih guma.

– Iako su zakonom dozvoljene nema tih univerzalnih guma koje će imati vrhunske karakteristike leti i zimi. Zbog svoje bezbednosti vozači bi morali da imaju i letnje i zimske gume – objašnjava Okanović.

Inače, zimska guma neophodna i kada je hladno, nebitno da li snega ima ili ne.

– Ako temperatura vazduha padne ispod 7 stepeni, letnje gume gube svoja svojstva, znatno lakše proklizavaju i imaju duži zaustavni put. Takođe, podloga često bude znatno hladnija od vazduha, što ima svoj uticaj – objašnjava Damir Okanović, direktor Komiteta za saobraćaj.

Kada je reč o kaznama zbog vožnje na letnjim gumama po ledu, susnežici ili snegu, one mogu biti paprene ma koliki minus bio. Novčana sankcija za ovaj prekršaj kreće se od 10.000 do 800.000 dinara, a u određenom slučaju moguća je čak i zatvorska kazna od 12 godina!

Za korišćenje letnjih umesto zimskih guma na putu prekrivenom snegom, ledom ili poledicom, kazne iznose od 10.000 do 20.000 dinara za fizička lica, 60.000 do 800.000 dinara za pravna lica, a za preduzetnike između 30.000 i 200.000 dinara.

U slučaju da dođe do nezgode, izazvane upravo time što vozilo nije imalo zimske gume, a što se tretira kao tehnički neispravno vozilo, kazne su još i veće.

Tako u slučaju nezgode u kojoj nema povređenih i došlo je do manje materijalne štete, vozač koji je kriv moraće da plati između 20.000 i 40.000 dinara, ili da odluži kaznu od 45 dana zatvora.

Ako je neko pretrpeo lakše telesne povrede, uzročnik nesreće biće kažnjen sa do 3 godine zatvora, dok u slučaju težih povreda ta kazna iznosi između 1 i 8 godina zatvora. Ako dođe do smrti, propisana je kazna zatvora od dve do 12 godina.

Zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju (ZOOS), navodi: “Ako je šteta nastala zbog toga što je motorno vozilo bilo tehnički neispravno, a ta je okolnost vozaču vozila bila poznata”, obaveza društva za osiguranje da štiti vlasnika motornog vozila nije apsolutna.

Takođe, troškovi u koje može da “upadne” vozač tehnički neispravnog vozila, što je u ovom slučaju automobil sa letnjim gumama na putu prekrivenim snegom – mogu biti milionske.

Ukoliko takvo vozilo uzrokuje nesreću, osiguravajuća kuća koja oštećenom isplaćuje štetu, potražiće od vozača koji je u tom trenutku upravljao vozilom, ili od vlasnika automobila, da joj taj novac nadoknadi.

Dakle, važno je znati da nećete platiti kaznu ako nemate zimsku gumu 1. novembra u slučaju da snega i leda nema. Ali ono što je iskustvo pokazalo, to je da mnogi vozači upravo zato odlažu zemenu guma, a onda ih sneg iznenadi. A onda obično budu i gužve kod vulkanizera.

Ositm toga, podsetimo i na to da ona nije važna samo zbog snega i leda, već je treba imati kada tempertura vazduha prande ispod 7 strepeniz Celzijusovih.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "VOZAČI, PRIPREMITE NOVAC Detaljan vodič za pravilo koje važi od 1. novembra". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Veče frule „Duša frularskih priča“

U organizaciji Muzičkog društva „Srpski Zlatoust“ i pod pokroviteljstvom Gradskog kulturnog centra i grada Užica, po treći put će biti organizovano tradicionalno veče frule pod nazivom „Duša frularskih priča“. U okviru bogatog muzičkog… […]

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up