Urednik “Agrobiznis magazina” i stručnjak za poljoprivredu Goran Đaković kaže za RTS da su se poljoprivrednici jako brzo prilagodili poslovanju u vreme epidemije, a da će naredna godina biti najbolja za njih, jer će na raspolaganju biti najviše sredstava za investicije.
Goran Đaković podseća da je na popčetku epidemije, već u aprilu, formirana elektronska platforma na kojoj su registrovana poljoprivredna gazdinstva mogla da daju svoju ponudu.
Pošto sam proizvođač jagoda, imam iskustvo da sve što smo imali proletos, prodali smo bukvalno sa kućnog praga. Da smo mogli, prodali bismo i pet puta više. Kako se situacija razvijala, tržište se relaksiralo i rešavao se problem plasmana proizvoda”, ističe Đaković.
Smatra da poljoprivredni proizvođači danas sasvim solidno i lepo plasiraju svoje proizvode.
“Bilo je problema oko organizacije proizvodnje. Morali su da dobiju dozvolu da bi se kretali. Kada je u pitanju povrtarstvo, problem su bile zatvorene pijace, ali posle je sve to živnulo”, kaže Đaković.
Ističe da je jako dobro što se u ovom periodu izgradio odnos između potrošača i proizvođača. Savetuje da se potrošači raspitaju za dobre poljoprivredne proizvođače i uspostave direktan kontakt.
U toku ju je berba jabuka, a Goran Đaković kaže da Srbija 80 odsto svoje jabuke plasira u Rusiji.
“To jeste dobro, ali nije dobro imati samo jednog kupca. Treba nam više tržišta. Sada otvaramo tržište Indije. Prva količina jabuka je otišla u Indiju”, priča Đaković.
Naglašava da je Indija veliki svetski proizvođač jabuke, ali da je uvozi, kao što radi i Srbija.
“Jabuka ne može da bude sveža cele godine. Možemo da je čuvamo od septembra i oktobra, kada je beremo, sve do aprila, ali imamo period od aprila do juna kada nemamo svoje jabuke. Ne možemo ih večno čuvati”, objašnjava Đaković.
Kaže da se još uvek čekaju rezultati izvoza u Indiju jer je jabuka tek negde na pola puta da stigne do tamo.
“Prošle godine svo imali nešto nižu cenu i probleme sa izvozom u Rusiju jer je bila smanjena potražnja. Ove godine je mnogo bolja situacija i mnogo bolja je cena. Nadamo se da će tako i ostati”, navodi Đaković.
Mladima koji žele da se bave poljoprivredom, Goran Đaković preporučuje da prvo iznajme kuću na selu, ako nemaju svoju.
“Živite tamo tri, četiri meseca, što kažu pojedite kilogram soli sa svojom porodicom i vidite da li ste za takav život. Od poslovnih ideja, voćarstvo je interesantno – jabuka, ali ako imate više novca i borovnica. Ako imate malo vremena da radite, a višak novca – to je lešnik, ako nemate uopšte vremena, onda orah”, savetuje Đaković.
Ističe da je ratarstvo namenjeno za one koji imaju veče površine za proizvodnju, a da se u povrtarstvu pokazalo da se u poslednjih pet godina najviše isplati proizvodnja paprike i paradajza, a najmanje lubenice i kupusa.
Đaković očekuje da će naredna godina biti najbolja za poljoprivrednike jer će na raspolaganju biti najviše sredstava za investicije u poljoprivredi.
“Dolazi nam 50 miliona dolara od Svetske banke. Negde na proleće treba da počne taj projekat, gde će i mali i veliki poljoprivrednici avansno dobijati novac. Bespovratno i avansno će dobiti 50 odsto investicije, 40 odsto će finansirati banka, a 10 je njihovo učešće. Mislim da nikad nije bil omoguće dobiti povoljnije uslove”, kaže Goran Đaković.