Svi znaju da se nakon gledanja vido-snimaka kuca i mačića osećaju dobro, a sada postoje i podaci koji to i naučno potvrđuju.
Istraživanje provedeno na Univerzitetu Lids u Velikoj Britaniji, uz podršku organizacije „Western Australia Tourism“, pronašlo je dokaz da gledanje slatkih životinja doprinosi smanjenju stresa i teskobe.
Studija je ispitivala kako gledanje fotografija i video-zapisa slatkih životinja tokom 30 minuta ueče na krvni pritisak, otkucaje srca i teskobu.
Dr Andrea Atli, vanredna profesorka sa pomenutog univerziteta, sastavila je 30-minutnu kompilaciju slatkih stvorenja.
„Bilo je nekoliko mačića, štenaca i beba gorila, te kuoka“, rekla je.
Kuoka je preslatko stvorenje pronađeno u zapadnoj Australiji koje se često naziva najsrećnijom životinjom na svetu.
Ispitivanje 19 osoba sprovedeno je krajem prošle godine na 15 studenata i četvoro zaposlenih na univerzitetu. Namerno je tempirano u vreme zimskih ispitnih rokova jer je tada nivo stresa visok, posebno među studentima medicine. Kod svih ispitanika je 30 minuta nakon gledanja sadržaja zabeležen pad krvnog pritiska, kao i broja otkucaja srca i anksioznosti.
Stopa anksioznosti pala je za 35 odsto, a merena je pomoću samoprocene koja se često koristi u kliničkim uslovima za dijagnostikovanje anksioznosti, navodi Američko psihološko udruženje.
„Prilično nas je iznenadilo da je tokom promatranja svaka mera pala kod svakog učesnika – smanjio se puls i krvni pritisak. Po odlasku su naznačili i da se osećaju manje zabrinuto“, dodaje dr Atli. Studija je otkrila i da se više preferiraju video-isečci, posebno kad je reč o životinjama u interakciji s ljudima.
Stručnjaci su se nadali da će sprovesti dodatna ispitivanja, ukupno osam, ali su ih odgodili zbog koronavirusa. Nastavak očekuju sledeće godine.