Pojedina pribojska sela, čak i ona u neposrednoj gradskoj zoni, duže od decenije muku muče s čestim prekidima struje, iako račune redovno plaćaju. Posledice trpe domaćinstva, ali i privrednici na toj problematičnoj liniji, a kako ne mogu da dobiju odgovor zbog čega je tako, obratili su se RTS-u za pomoć.
U potrazi za boljim životom mnogi su otišli iz Brezana. Pero Šaponjić, međutim, svake godine dolazi iz Švajcarske na odmor i godinama se suočava sa učestalim nestankom struje u tom pribojskom selu.
“Možeš da zoveš po pedeset puta, niko se ne javlja. Ja mislim da oni podignu onu slušalicu, pored telefona stave, uvek je zauzeto. I kad ih dobiješ kaže da pokazuje kvar na dalekovodu i oni će to, to su grane, šta znam mokre, to palo na dalekovod, pa kad se osuši tada će struja da dođe”, kaže Pero Šaponjić.
Dešavalo se da bez struje budu i danima, ali računi stižu redovno.
Žitelji Brezana tvrde da su redovne platiše za struju. Nisu očekivali da će i u 21. veku često koristiti sveću.
A primorani su i u još nekoliko sela. Odgovor na pitanje koliko će još strepeti da će i uz najmanju kišu i vetar ostati bez struje odgovor od Beograda tražio je i Nikifor Ćirković.
“Često nestaje i nestaje. Neko je veče, ja mislio da oće da odu uređaji svi. Meni otišo zamrzivač pre godinu i po dana. Deset puta u petnest minuta nestajalo i dolazilo. Pa jednu noć nema, pa dan nema”, kaže Nikifor Ćirković, Gornji Potpeć.
Iz Beograda su ga uputili da se obrati EPS-u u Užicu, a za nadoknadu štete osiguravajućoj kući. I privrednici u predgrađu Priboja priključeni su na tu nepouzdanu mrežu.
“Pumpa ne može da radi, pilana, još ovamo ima i par privatnika, koji imaju još dosta zaposlenih, ali znači proizvodnja staje”, navodi Branko Krdžavac, radnik na benzinskoj pumpi.
A zastao je negde i odgovor na pitanje RTS-a EPS-u u Beogradu, jer lokalnim predstavništvima nije omogućeno da daju odgovor bez saglasnosti centrale.