Prosvetna inspekcija obišla je prošle nedelje skoro 1.300 osnovnih i srednjih škola. Reč je o preventivnim i savetodavnim posetama tokom kojih se ispituje kako obrazovne ustanove rade tokom epidemije i sprovode zaštitne mere. Inspekcija je utvrdila da škole poštuju mere, a na pojedinim mestima nije bilo edukativnog materijala na sajtu ili nisu bili postavljeni posteri o pravilnom održavanju higijene. Direktorima je ukazano da to isprave.
Jasmina Jovanović, pomoćnik ministra prosvete za inspekcijske poslove, koja najvaljuje i kontrolu fakulteta,kaže:
– Organizovaćemo preventivne i savetodavne posete visokoškolskim ustanovama, sprovoditi pojačani nadzor i kontrolisati poštovanje preporuka koje su date u vezi sa početkom nastave, organizovanjem ispita i prevencijom kovida – navela je Jovanovićeva.
Deo profesora Filološkog fakulteta okrivljuje inspekciju da se umešala u izbor dekana, jer je naložila da se pre izbora donese Statut… Jovanovićeva kaže da je stav prosvetne inspekcije statut, pa izbor dekana.
– Zakon o visokom obrazovanju, donet 2017., ostavio je rok od šest meseci da visokoškolske ustanove usklade svoja akta sa njim. Potom je Statut Univerziteta u Beogradu, usvojen februara 2018, dao fakultetima rok od dodatna tri meseca za ovaj posao. Na osnovu dokumentacije koja je u toku nadzora inspektorima stavljena na uvid, utvrđeno je da ni Savet, ni Nastavno-naučno veće Filološkog fakulteta nisu utvrdili predlog Statuta, što im je bila obaveza – rekla je ona.
Navela je i da nije istina da inspekcija narušava autonomiju Univerziteta…
– Naprotiv, pokušavamo da sve vratimo u zakonite okvire. Dakle, jedini put da se sačuva autonomija Filološkog fakulteta i povrati akademska čestitost jeste da se u rokovima koje je dala prosvetna inspekcija donese Statut, a potom zakonski uđe u postupak izbora dekana. Za sve to dat je rok od najviše 36 dana od preuzimanja zapisnika, tj. od 17. septembra. Rok za donošenje Statuta fakulteta je 15 dana i ističe u petak, 2. oktobra – kazala je ona.