Regionalna privredna komora Zlatiborskog upravnog okruga, u saradnji sa NALED-om, a uz podršku Nemačke razvojne saradnje GIZ i u saradnji sa resornim ministarstvima, sprovodi projekat „Povećanje prilika za zapošljavanje sezonskih radnika u poljoprivredi“, u okviru kojeg je u Užicu organizovana obuka za korišćenje portala www.sezonskiradnici.rs.
Obukom je predviđeno predstavljanje novog sistema za angažovanje sezonskih radnika u poljoprivredi – pravni okvir, kao i on-line prijava radnika putem e-portala. Obuka je namenjena prvenstveno zaposlenima u servisnim centrima u jedinicama lokalnih samouprava, poslodavcima iz oblasti poljoprivrede i poljoprivrednim proizvodjačima koji upošljavaju sezonske radnike na svojim posedima. Međutim, najviše zamerki na novi zakon imali su malinari.
“Za ljude koji su ostali da žive na selu i koji su već u nekim godinama ovo je neprimenljivo. Niti mogu na telefon da šaljem prijave , niti ću to da radim. Mislim da je ovaj zakon donet samo da bi država uzela pare, a mi para nemamo. Od čega, kada je malina 100 dinara ?”, pita se Milija Poledica, poljoprivredni proizvođač iz Arilja.
Uz evidentan nedostatak radne snage, poljoprivredni proizvođači ovaj put suočeni su i sa izuzetno komplikovanom administrativnom procedurom koja je za poljoprivrednika gotovo neizvodljiva, smatra Milan Đukić, predsednik Saveza Udruženja “Srpska malina”.
Zakon i nova pravila apsolutno ne uvažavaju i neprilagođeni su sitaciji na terenu, generalni je stav poljoprivrednih proizvođača. Zakon je jasan i štiti sezonske
radnike, poručuju iz NALEDA.
“Svi zaposleni koji su do sada u sezonskim poslovima bili neprijavljeni, novim Zakonom mogu da koriste svoja prava koja im pripadaju iz Prava na penzijsko–invalidsko osiguranje i iz Prava na zdravstveno osiguranje u delu koji se odnosi na povrede na radu ili profesionalno oboljenje. Na taj načinm se omogućava i poslodavcima da legalno posluju i radnicima da koriste svoja prava koja im po zakonu i pripadaju”, kaže Dušan Radovanović iz NALED-a.
Bilo da je u pitanju pravno ili fizičko lice, ili pak preduzetnik, računica kaže sledeće: obaveze plaćanja poreza i doprinosa po ovom Zakonu su fiksne i one iznose oko 303 dinara dnevno po radniku, nezavisno od visine naknade za rad koju je sezonac pogodio sa poslodavcem. To zanči da angažovanje jednog sezonskog radnika, sa 20 radnih dana mesečno, poslodavca košta oko 6.000 dinara. I stranci mogu biti prijavljeni kao sezonski radnici, bez potrebe pribavljanja radne dozvole. Sve što je potrebno jeste prijava boravka stranog državlajnina, gde se u nadležnoj policijskoj upravi, prilikom prijave boravka, dodeljuje evidencioni broj stranca, i to je podatak koji će se unositi u pomenuti sistem prijave sezonskih radnika.