Pred početak nove školske godine Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja uputio je apel vozačima, roditeljima i deci da poštuju pravila u saobraćaju. U zoni škole od 7 do 21 čas ne sme se voziti brzinom većom od 30 kilometara na čas. U protekle četiri godine četiri deteta su poginula, a 584 povređena na pešačkom prelazu.
U izjavi za “Jutarnji program” Damir Okanović je posebno skrenuo pažnju roditeljima pre svega trećaka, četvrtaka i ostale starije dece da se malo podsete pravila u saobraćaju sa svojom decom.
“U tom uzrastu deca se opuštaju, misle da sve znaju, da im je sve jasno i onda dolaze do onoga do čega ne želimo da dođe. Pre svega molim roditelje da deci skrenu pažnju, kada prelaze kolovoz na pešačkom prelazu, da gledaju levo i desno ne samo kada stupe na kolovoz nego svo vreme dok ne pređu na suprotnu stranu”, kaže Okanović.
Roditelji posebno da skrenu pažnju deci da ni slučajno ne prelaze kolovoz neposredno ispred ili iza autobusa ili trolejbusa.
“Mnogi vozači imaju neke vremenske navike pa znaju da su deca u njihovoj lokalnoj školi prisutna oko osam ujutro i jedan popodne. Međutim, sve se to sada menja zbog rasporeda nastave usled koronavirusa”, objašnjava Okanović.
Apel vozačima je da se ne opuštaju u tom smislu. U zoni škole od 7 do 21 čas ne sme se voziti brzinom većom od 30 kilometara na čas.
Prema podacima Uprave saobraćajne policije u protekle četiri godine četiri deteta su poginula, a 584 povređena na pešačkom prelazu.
Okanović skreće pažnju roditeljima, deci i vozačima na opasnu situaciju, a to je kada se jedno vozilo zaustavnja radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu, a drugo vozilo zaobilazi, odnosno pretiče to vozilo.
“Vozači, kada vidite da se vozilo zaustavlja na pešačkom prelazu nemojte ni slučajno preticati to vozilo dok se ne uverite da nema pešaka na kolovozu”, ističe Damir Okanović.
Pripadnici saobraćajne policije su od 1. septembra u povećanom sastavu na terenu.
Prioritet saobraćajne policije je bezbednost dece i prema svima onima koji ugrožavaju bezbednost najmlađih neće biti milosti, poručuje Okanović.
Mnogi roditelji smatraju da kada dovoze dete u vrtić ili školu imaju pravo da se parkiraju kako hoće, kaže Okanović.
Dodaje da oni na taj način ugrožavaju drugu decu i moli rodtelje da razumeju potrebe bezbednosti ostale dece.
“Nikako se nemojte parkirati u zoni pešačkog prelaza i nikako se nemojte parkirati tako da zaprečite trotoar pa druga deca koja idu u školu moraju da izađu na kolovoz da bi došla do škole”, apeluje Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.