Očuvanju kulturnog nasleđa čačanskog kraja pomažu brojni darodavci. Tako su Ljiljana i Antonije Simović muzeju u tom gradu poklonili 75 eksponata.
Decenijama su čuvali ono što su nasledili od svojih predaka, ali i predmete koje su dobijali na poklon. Neki su stari i više od stotinu godina, neki ručno izrađeni, a svi su sa posebnom ljubavlju sačuvani u riznici Simovića koju su nazvali ‘’Znamenje prošlosti”.
“Znamenje prošlosti osvetljava vreme. Mi se držimo toga da bez tih stvari koje je narod izmislio ako se živelo i kako se pravilo ne bi moglo biti ni dobrih podataka o našoj istoriji”, ispričao je Antonije Simović, darodavac.
Svaki od ovih predmeta ima svoju priču i dokumentarnu vrednost, jer je uz popis kompletne etno zbirke bračnog para Simovića Antonije napisao i objašnjenje.
“On je zapravo i beležio uz svaki predmet sve ono što se predmeta tiče. Kako je korišćen, ko ga je koristio, u kom period. Uz to I mnoge običaje opisa, opisao kako je neki predmet popravljan, razne zanatlije koje su to radile. Dakle to je jedna bogata dokumentarna građa”, kaže Ivana Ćirjaković, viši kustos, etnolog Narodnog muzeja u Čačku.
Svake godine etnološka zbirka Narodnog muzeja u Čačku obogati se za oko stotinu vrednih svedoka prošlih vremena, tako da ona već broji više 3.500 predmeta.
“Narodni muzej u Čačku spada u idealni prosečni muzej Srbije. Isti zaključak bi se mogao doneti na osnovu broja posetilaca kada je u pitanju stalna postavka I povremene izložbe. Prema istorijskom, umetničkom I kulturnom značaju predmeta koji se čuvaju i izlažu u narodnom muzeju svakako imaju veliki značaj’, navodi Delfina Rajić, direktorka Narodnog muzeja u Čačku.
Predmeti koje je bračni par Simović poklonio čačanskom muzeju biće izlagani na raznim tematskim izložbama u okviru različitih zbirki, ali u ovoj ustanovi kulture kažu da je još važnije što su dobili ne samo darodavce, već vredne prijatelje.