Nadali smo se da će UV zračenje da pomogne u sporijem širenju koronavirusa, pa smo skoro zaboravili koliko može da škodi. Virus je nažalost odoleo, a šta smo mi zaboravili kada je UV zračenje u pitanju? Na to je za RTS podsetio profesor Vladimir Đurđević, klimatolog iz “Instituta za meteorologiju”.
Proteklih dana indeks zračenja je bio veoma visok, blizu 9, a najveće vrednosti kod nas su oko 10 i 11, posebno u onom delu dana kad je bez oblaka.
Vladimir Đurđević je upozorio da su ovih nekoliko dana bili primer visokog zračenja i da je direktno izlaganje suncu veoma kritično, jer što je veća vrednost indeksa to je veća opasnost po nas.
“UV zračenje direktno nanosi štetu našim ćelijama i to genetičkom materijalu unutar ćelija i trebalo bi biti obazriviji, jer što je veći indeks to je veća šansa da naša ćelija bude povređena, da dođe do opekotina na koži”, upozorio je Đurđević.
Naveo je da su niske vrednosti indeksa obično zimi, kada sunčevi zraci ulaze u atmosferu pod malim uglom i tada nemamo tu direktnu izloženost kao tokom leta i ne moramo da koristimo zaštitnu kremu.
“Tada su indeksi niski oko 4 i tada smo sigurni”, potvrdio je klimatolog.
UVC najopasnije zračenje
Objasnio je da sa suncem dolazi ceo spektar elektromagnetnog zračenja a da je ono što mi vidimo, vidljivo zračenje, ultravioletno koje se nalazi pre plave boje.
Dodao je da vidljivi deo spektra ide od plave do crvene boje. Pre plave je podeljen u tri pod dela, to su UVA UVB I UVC zračenje, talasne dužine na granici da budu vidljive i one su nazvane ultravioletnim zračenjima.
“UVC najbliže plavom delu spetkra zračenja, je veoma opasno što zaista direktno pravi štetu na našem genetičkom materijalu. To je kao da seckate naš DNK u ćeliji i ako ga dobro iseckate on ne može više da se oporavi”, istakao je Đurđević.
Na svu sreću, kako je rekao, imamo zaštitu od tog zračenja, postoji ozon i upravo apsorbuje UVC zračenje dok UVB i UVA, na žalost ne apsorbuje tako efikasno.
Dodao je i da imamo i ozonske rupe koje na severnoj hemisferi ne postoje, dok na južnoj postoje, gde je zračenje veće.
Bez uticaja na koronavirus
Što se tiče uticaja UV zračenja na koronavirus, Đurđević ističe da ovaj virus ne pokazuje tu geografsku određenost.
Kazao je da se posle nekog vremena videlo da se taj virus širi svuda, i da je glavni faktor koliko ima ljudi na kvadratnom metru bez obira na vremenske prilike.
“Ta saznanja su bila zasnovana na ranijim iskustvima iz prošlosti u lečenju virusa. Zimi se virus bolje širi a leti se bolje proizvodi D vitamin u našem organizmu koji je važan za naš imunitet i tada smo mnogo više napolju i u provetrenim prostorijama. Međutim to važi za viruse koji su već dugo među nama i gde već postoji ta neka vrsta kolektivnog imuniteta”, objasnio je Đurđević.
Takođe, istakao je da kod virusa koji su potpuno novi uglavnom nikad nije nađena ta vrsta pravilnosti.
“Čak kod virusa za koji kažu da je vrlo blizak rođak ovom koronavirusu a to je SARS, vrhunac svoje aktivnosti, širenja imao je baš tokom letnjih meseci, tokom juna, jula i to u delovima planete koji su veoma topli”, objasnio je Đurđević.
Smatra da je i to jedan od pokazatelja da ne treba očekivati da će nas lepo vreme spasiti iako smo svi to potajno želeli.
“Ali ono što su činjenice je da nije bilo za očekivati da će ovaj virus samo da nestane kada dođe lepo vreme”, zaključio je Vladimir Đurđević.