Opština Malo Crniće je, kao što sam naziv kaže, mala ali bogata, pre svega, kulturno-istorijskim spomenicima, od kojih je najpoznatiji manastir Zaova. Zaovačko jezero i šuma su popularno izletište.
Prema legendi, manastir Zaova podignut je u 14. veku, u vreme vladavine kneza Lazara. Najvrednija relikvija koja se ovde čuva je krst optočen biserima, koji je Zaovi poklonila kneginja Julija Obrenović, supruga kneza Mihaila.
Mesto je opevano i u narodnoj pesmi Bog nikom dužan ne ostaje.
Po predanju, braća Radule i Pavle, vezali su sestru Jelicu konjima za repove i rastrgli, jer ju je Pavlova supruga lažno optužila da im je ubila dete u kolevci. Na mestu na koje je njeno telo palo, nastala je crkva Zaova.
Odatle put vodi kroz stoletnu hrastovu i bukovu šumu do izvora Šopot čija voda po verovanju leči bolesti očiju, jer su baš tu pale oči nesrećne sestre Jelice.
Zaova, sa svojim jezerom i gustom šumom, najpopularnije je izletište u opštini Malo Crniće, na kome se organizuju i turističke manifestacije, poput Stiškog posela. Tu možete proveriti snagu svoje ljubavi, a onda krenuti Stazom zdravlja.
„Za pešačenje i vožnju bicikla preporučujemo Stazu zdravlja, koja je dužine 14 kilometara, koja čak obuhvata i dva naša spomenika istorijska, tako da u svakom slučaju imaju šta da vide, a i da se rekreiraju“, objašnjava Jasna Jović, direktorka Turističke organizacije Malo Crniće.
Sa brda Vranjevac, puca pogled na Stig kojim dominira spomenik žrtvama Balkanskih i Prvog svetskog rata iz Braničevskog okruga. Ovde je oktobra 1915. godine vođena poslednja bitka u odbrani Srbije od Austrougarske.
„Imali smo gostiju čak iz Amerike i iz Italije. Inače ima interesovanja sa svih strana iz Srbije, imamo Novosađane, Nišlije, Beograđane“, navodi Emina Mladenović iz domaćinstva „Kontinental“ u Kuli.
Opštinu Malo Crniće nećete upamtiti samo po kulturno-istorijskim spomenicima i prelepim predelima, već i po autentičnim specijalitetima.
„Naše jelo ‘Sablja La salaš’ koje se sprema na sledeći način: piletina, pileći batak, pileće belo, kobasica, suvi vrat i sve se uvije u maramicu“, otkriva Lale Zarić, kuvar u etno-selu „La salaš“.
„La salaš“ je prvo etno-selo u Stigu. Možete boraviti u bungalovima, posetiti muzej sa eksponatima iz kraja, mini zoo-vrt… Domaćini planiraju da naprave i golf teren.
„Da znaš, dođi u ‘La salaš’ ako hoćeš da uživaš“, poručuje Aleksandar Đorđević, menadžer etno-sela.